Advertisement

Soros, Almanya'da yayımlanan Der Spiegel dergisine verdiği demeçte, ''Biri Yunanistan sorununu öylesine kötü idare etti ki, şu anda en iyi yol Yunanistan'ın Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi'nden çıkması olabilir'' dedi.

Portekiz'in de Yunanistan ile aynı yolu seçmesi gerektiğini iddia eden Soros, ''AB ve Euro Bölgesi bunu atlatır'' ifadesini kullandı.

Euro Bölgesi ülkelerinin, ''Eurobond''ları takdim etmeyi kabul etmesinin zamanının geldiğini ifade eden Soros, ''Sevin ya da sevmeyin euro var olmaya devam edecek. Ve euronun uygun biçimde işlevini yerine getirmesi için euroyu  paylaşan ülkeler aynı koşullar altında borçlarının büyük bölümünü yeniden finansa etmeliler'' dedi.

Soros, Eurobond'un uygulanmasına karşı çıkan Almanya yönetiminin, Eurobondların takdimi için kuralları belirlemekle sorumlu olduğunu belirtti.

Euroya karşı piyasada oynama niyetinde olmadığını kaydeden Soros, ''Euroya karşı kesinlikle bahse girmeyeceğim çünkü Çin'in dolara karşı bir alternatifte yüksek çıkarları var ve euroyu koruması için Avrupalılara yardım etmek için mümkün olan herşeyi yapacak'' dedi.

Soros, 1992 yılında İngiliz sterlini üzerine yaptığı spekülasyonla bir günde 1 milyar dolar kazanmıştı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
15 Ağustos 2011 Pazartesi, 00:01 Misafir adamdaki tavırlara bak sanki dünyayı kendisi yaratmış , bunlara haddini bildiren başbakana yürekten teşekkür.