Advertisement

ABD'nin en prestijli işletme okullarından Wharton School'un profesörlerinden Jeremy Siegel, faizleri iki yıllığına değiştirmeyeceğini açıklayan Amerikan Merkez Bankası'nın kendi kendini köşeye sıkıştırdığını savundu.

Bu zamandan 2 yıl sonraya kadar şartların çok hızlı değişebileceğini söyleyen Siegel, faiz artırımını gerektiren ekonomik değişikliklerin olması hâlinde, piyasaların daha büyük şok yaşayabileceğine dikkat çekti. “Fed'in 2 yıl sonrasını öngörebilmesi olası değil, bu sebeple önümüzdeki 24 ay için bir politika belirleyip açıklamak da hatalı” diyen Siegel, Fed'in Mart ayında da ekonomik büyümeden umutlu olduğunu ve bunun 5 ay sonrasında karamsarlaştığını hatırlattı.

Siegel, Fed'in uzun vadeli kredibilitesinden ötürü endişe duyduğunu aktardı. Piyasalarda geçtiğimiz hafta görülen sert satışlar ve ardından gelen ralliyi de değerlendiren Wharton School'un finans profesörü, biraz zamanla yatırımcıların yolunu bulacağını, sadece bu volatilitenin geçmesini beklemeleri gerektiğini söyledi ve bunu yapan yatırımcıların uzun vadede başarılı olacağını savundu. ABD Hükümeti'nin enflasyon korumalı varlıkları olan TIPS'lerin talebi artıyor.

Siegel, yatırımcıların uçucu dönem geçene kadar yatırımcıların bu varlıklarda bir süreliğine zarar etmeyi göze alabildiğini söyledi.

Piyasalardan geçtiğimiz hafta 4 trilyon dolar silinirken, dünya genelinde Borsalar sert satışlar gördü.