Advertisement

Lehman Brothers'ın iflasında bile görülmemiş oranlarda satışların yaşandığı hisse senedi ve tahvil piyasalarından, para piyasası fonlarına 50 milyar dolar aktı. EPFR Global'ın verilerine göre. Bir hafta öncesinde 2008'in başlarından bu yana görülmemiş oranlarda çıkışın yaşandığı para piyasası fonlarına, Çarşamba günü sonlanan hafta içinde 49.8 milyar dolarlık giriş oldu. Bu rakam 2005'ten bu yana en yüksek para girişine işaret ediyor.

12 Ağustos'ta sonlanan haftada, haftanın ilk gününden itibaren risk duyarlılığında aşırı artış görüldü ve birçok Borsa, haftayı bir önceki kapanışlarıyla aynı seviyelerde tamamladı. Ancak özellikle Dow Jones Endeksi, bir gün kayıp bir gün kazançla kapanış yaparak, hisse senedi piyasasındaki yüksek volatiliteyi yansıttı.

EPFR, not indirimleri, söylentiler, olumsuz makroekonomik veriler ve Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin, yatırımcıları kaçırdığını belirtti. Hisse senedi piyasalarından 26.1 milyar dolarlık, tahvil piyasalarından ise 10.4 milyarlık çıkış kaydedildi.

JP Morgan Asset Management'ın küresel stratejistlerinden David Shairp, piyasalardaki aşırı değişken hareketlerin sıradışı bir durumu gösterdiğini söyleyerek, resesyon beklentilerindeki artışa işaret etti.

Yatırımcılar, geçtiğimiz haftanın tümünü, gelişmiş ülkelerdeki düşük ölçekli ve durağan ekonomik büyümeler için endişe duyarak ve merkez bankalarından hamleler bekleyerek geçirdi. Merkez Bankaları da piyasa oyuncularının beklentilerini boşa çıkarmadı ve harekete geçti. Avrupa Merkez Bankası, İtalyan ve İspanyol tahvilleri satın alacağını duyururken, Fed de rekor düşük faiz oranlarını 2 yıl değiştirmeyeceğini açıkladı.

Piyasa oyuncularının çok düşük oranlarda kazanç sağlayacak olmalarına rağmen para piyasasına yönlendirdikleri rekor seviyelerdeki kaynaklar, aynı zamanda risk duyarlılığındaki yüksekliği gösterdi.

Avrupa'daki hisse senetleri Cuma günü, Fransa, İtalya, İspanya ve Belçika'nın açığa satışları 15 gün süreyle yasaklamasının ardından ralli yaptı.

Ancak analistler ve yatırımcılar, piyasaların dibe vurduğunu söylemenin zor olduğunu, borsalardaki düşüşün devam ederek yüzde 15-20 oranlarında kayıplara yol açabileceğine dikkat çekti.