Advertisement

Market Watch, Yuan'ın geçtiğimiz hafta dolar karşısında 17 yılın zirvesine tırmanması ve referans oranının yükseltilmesi, Çin'de yeni bir politikaya işaret ediyor olabileceğini yazdı. ABD ve Avrupa'nın piyasaları istikrara kavuşturma çabasına Çin de yuanda değerlenmeye izin vererek yardımcı olabilir. Yuandaki değerlenme, aynı zamanda Çin'in enflasyonunun kontrol altına alınması için de önemli bir faktör olarak görülüyor.

Dolar, yuan karşısında Cuma günü 6.3895'ten işlem görürken, yuan da geçtiğimiz hafta 1 yılın en hızlı değerlenmesini kaydederek yüzde 0.8 artış kaydetti. Yuan bu yıl toplamda yüzde 3.1; Haziran 2010'dan bu yana ise yüzde 6.8 değer kazandı.

Çin Merkez Bankası'nın yuanın referans oranını yüzde 6.4'ün altına ayarlamasına değinen DBS analistleri, bunun Fed ve Avrupa Merkez Bankası'nın piyasalardaki volatiliteyi kontrol altına alma çabalarına da ek bir hamle olduğuna dikkat çekti.

Döviz traderları, işlemcilerin doların yuan karşısındaki değer kaybına temkinli yaklaştıklarını belirtti. Bir grup trader ise bu durumun, Pekin Hükümeti'nin yuanda kademeli değerlenmeye izin verme politikasının sinyali olduğunu savundu.

DBS analistleri ise, bu değerlenmenin, Çin'in Fed ve Avrupa Merkez Bankası'yla koordine olarak yürütülen bir çabaya işaret ettiğine inanıyor.

Yuandaki hareketlilik, Çin Merkez Bankası'nın doların günlük işlem bandı ortalamasını 6.3972'den 6.3950'ye yükseltmesiyle, Pazartesi günü de devam etti ve yeni bir zirveye işaret etti.

Dolar, bugün yuan karşısında 6.3921'den işlem gördü.