Advertisement

ABD'DEN UMUTLU KAPANIŞ, ASYA'DA YEŞİLLER

ABD'de perakende satışların beklentileri karşılaması ve haftalık işsizlik başvurularının 400 binler seviyesine ikinci hafta üst üste çekilmesi boğalara aradıkları desteği verdi. 24 Temmuz'dan bu yana 6.4 trilyon Dolar eriyen hisse senedi piyasaları böylece ilk tepkiyi ABD Borsalarında vermeye çalıştı. Güne bu moralle başlayan Asya bölgesi pozitif bölgede işlem yapıyor. MSCI Asya Pasifik Endeksi % 1.4 yükselirken, Haziran ile biten çeyrekte Japon ekonomisi beklentilerin altında % 1.3 küçülerek moral verdi.

% 2.5 küçülmesi beklenen ekonomi böylece 3. Çeyrek üst üste küçülmüş oldu.

Japonya'da Nikkei 225 Endeksi % 1.25 primli, 9.076 puanda. Dolar/Yen ise 76.82'de. Hindistan ve Güney Kore piyasaları bugün tatil nedeniyle kapalı. Çin'de ise yüksek seyreden enflasyonun ülkedeki olası yavaşlamaya karşın hükümetin elini güçsüzleştireceğini düşünen yatırımcılar borsaya karşı temkinliler. Şanghay Bileşik Endeksi % 0.18 artıda.

EMTİADA KARIŞIK TABLO

Küresel risk algılamasının dengelenmeye çalışıldığı bu sabah petrol fiyatı da yatay seyrediyor. ABD tipi ham petrol fiyatı varil başına 85.36 Dolar'dan işlem görürken, Brent petrol 108.17'de. 1.800 Dolar'ın üstünden gevşeyen altın düşmeyi seyrediyor ve Asya seansında ons başına 1.743 Dolar'da. Gümüş ve platin diğer gerileyen değerli madenler konumunda iken paladyumda ise %1'den fazla artış var.

ABD Tarım Bakanlığı'nın mısır üretiminin beklenenden düşük olduğunu açıklaması ile yükselen mısır fiyatı son 2 ayın zirvesine çıkarken zayıf Dolar da yükselişte etkili oluyor. Dİğer yandan Çin'deki üretimin düşmesi de fiyatı % 1'den fazla yükseltti. Asya piyasalarındaki olumlu hava baz metalleri desteklerken bakır % 1 primli, çinko ve nikel de %1'den fazla yükseliş kaydediyorlar.

YURT İÇİNDE TEPKİ ÇABALARI

Cuma günü yine çok oynak bir seansı kapatan iç piyasalar bugün global risk iştahına bakmaya devam edecek. ABD tarihindeki en volatile hafta olduğu Birinyi Associates tarafından tarihsel verilere bakılarak ölçülen geçtiğimiz hafta itibariyle MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'nin 2012 Beklenen Fiyat/Kazanç oranı 9.9'a geriledi. 5 yıllık ortalamasının altında olan bu oran endeksin ucuzladığının bir işareti olsa da takip eden gelişmeler global ekonominin seyri hakkında daha fazla bilgi vermeden piyasa katılımcıları ürkek davranıyorlar.

Bir hamle bu sabah Morgan Stanley'den geldi. Temmuz başında model portföyünde gelişen varlıkları artıran kurumun kararının ardından MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi %20'ye yakın düşmüştü. Son gelen raporda Gelişen Ülkeler ağırlığı gösterge oranın % 8 üstüne çekildi ve %58'e taşındı. 10 Ağustos'la biten haftada Gelişen Ülke borsalarından rekor düzeyde 10.5 milyar Dolar haftalık çıkış yaşanmıştı. İMKB de bundan payını alan borsalar arasında yerini almıştı. Cuma gününü 52.188'den kapatan endekste 53.500 - 54 bin aralığı direnç olarak takip edilirken 50.500 ise destek konumunda. İki yıllık gösterge faiz yeni haftaya %8.14'ten başlarken, Dolar/TL 1.7720'de. Euro/TL 2.5340 ve Sepet Kur 2.1531'de.

Bugün beklenen veri akışı şöyle :

- TÜİK MAYIS AYI İŞSİZLİK ORANINI AÇIKLAYACAK 10:00 ÖNCEKİ: 9.9

- ABD'DE AĞUSTOS NEW YORK FED İMALAT ENDEKSİ 15:30

- ABD'DE HAZİRAN AYI NET SERMAYE GİRİŞ/ÇIKIŞINA İLİŞKİN VERİLER AÇIKLANACAK
16:00

- HAZİNE HAZİRAN ULUSLARARASI DOĞRUDAN YATIRIM GİRİŞİ VERİLERİNİ AÇIKLAYACAK
17:30