Advertisement

Mart ayındaki deprem felaketinin ardından ekonomisi ağır hasar alan Japonya, 2. çeyrekte beklentilerin altında daraldı ve iyimser hava Japonya'daki hisseleri yukarı taşıdı.

Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor Corp., Maliye Bakanı Yoshihiko Noda'nın yendeki değerlenmeye karşı harekete geçileceğini söylemesinin üzerine yüzde 2.1 değer kazandı. Aralarında Sony Corp.'un da yer aldığı Japon ihracatçılar, ABD'den gelen ve 4 ayın en büyük sıçramasına işaret eden mağaza satış verileriyle desteklendi. Mağazalar zinciri operatörlerinden Isetan Mitsukoshi Holdings Ltd., şirketin kâr tahminini yükseltmesiyle yüzde 5 primlendi.

Yatırımcıların geçtiğimiz haftaki riskleri önlemeye çalıştığını belirten Mizuho Asset Management Co.'nun yatırım yöneticilerinden Seiichiro Iwamoto, beklentilerden daha iyi gelen GSYH rakamlarının, yendeki gevşemenin ve ABD'den gelen mağaza satış verilerinin piyasalardaki sakinliğin korunmasında yardımcı olduğunu söyledi. Iwamoto, yine de bunun süreceğine ilişkin bir belirtinin olmadığını, piyasalardaki büyük dalgalanmaların görülebileceğini söyledi.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.8 kazançla 9,037.46 puandan işlem görerek, 10 Ağustos'dan bu yana en büyük artışına işaret etti. Daha kapsamlı olan Topix Endeksi de yüzde 0.7 artışla 773.19 puana yükseldi. Endeks, geçtiğimiz haftaki endişe döneminde yüzde 4.1 değer kaybetmişti.