Advertisement

Petrol fiyatları üç haftalık düşüşün ardından, küresel ekonominin yavaşladığı yönündeki endişelerin, dünyanın üçüncü en büyük petrol tüketicisi Japonya'da ekonominin beklenenden daha az küçülmesi ile dengelenmesi sonrası dalgalı seyrediyor.

Petrol kontratları güniçinde yüzde 0.6 düşmesinin ardından önceki kapanış seviyesi civarında dalgalanıyor. Bu hafta açıklanacak olan ABD konut verilerinin sektörde sıkıntının Temmuz ayında da devam ettiğini ve Avrupa'da büyümenin geçen çeyrekte yavaşladığını göstermesi bekleniyor. Japonya ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 1.3 daraldı. Bloomberg'in araştırmasına katılan 25 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, Japon ekonomisinin yüzde 2.5 küçülmesi bekleniyordu.

Commodity Broking Services Pty'nin Sydney ofisinden Jonathan Barratt, "Piyasa halen tedirgin" dedi ve "Bu hafta oldukça fazla veri açıklaması var ve piyasanın haftaya pozitif tonda başlamaya çalıştığını düşünğyorum" yorumunda bulundu. Barratt, petrolün bu yıl ortalama 100 dolar seviyesinde seyredeceğini tahmin ediyor.

Eylül vadeli Nymex perol kontratı 1 sent yükselerek, Sydney saati ile 14:13'te varil başına 85.39 dolara çıktı. Kontrat Cuma günü 34 sent ya da yüzde 0.4 düşerek 85.38 dolara inmişti. Fiyatlar son üç haftada yüzde 14 ve yılbaşından bu yana yüzde 7 düştü.

Eylül teslimatı Brent türü ham petrolün varil fiyatı ise 16 sent yükselerek 108.19 dolara çıktı. Avrupa'nın gösterge petrol kontratı ile ABD gösterge kontratı arasındaki fiyat farkı, 10 Ağustos'taki rekor seviye olan 23.79 dolardan 22.75 dolara geriledi.