Advertisement

İsviçre ve Japonya'daki yetkililerin kurdaki değerlenmeyi önlemek için daha fazla müdahele yapabileceğine ilişkin spekülasyon üzerine yen ve İsviçre frangı, önemli paraların çoğunluğu karşısında değer kaybetti.

Japon Maliye Bakanı Yoshihiko Noda'nın piyasalara yeniden müdahale etmeye hazır olduklarını açıklamasının ardından yen, euro karşısında geri adım attı. İsivçre frangı da SonntagsZeitung gazetesinin İsviçre Hükümeti ve Merkez Bankası'nın hedef kur belirlemek üzere görüşmekte olduğu haberiyle, dolar karşısında geriledi. Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları, Asya hisselerindeki değerlenmenin yüksek getirili varlık talebini desteklemesiyle artış kaydetti.

Nomura Holdings Inc.'in yönetim kurulu başkanı Kurt Magnus, merkez bankasının müdahele etme riski ve hisse senedi piyasalarındaki kazançların, piyasaları yen ve franktan uzakta tutacağını söyledi.

Japon yeni, euro karşısında 109.30'dan 109.81'e gerilerken, dolar karşısında da 76.71'den 76.82'ye yükseldi. Euro, dolar karşısında değer kazanarak 1.4295'ten işlem gördü. Dolar karşısında yüzde 1.8 değer kaybeden frank, 1.12896 seviyesine geriledi. Frank, euro karşısında da yüzde 1.8 kayıpla 78.98'den işlem gördü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi bugün yüzde 1.4 primlendi. Standard&Poor's 500 Endeksi'ndeki Eylül vadeli kontratlar yüzde 0.6 değerlendi.