Advertisement

Bakır fiyatları, Japonya'da ekonominin beklenenden yavaş küçülmesi ve ABD'de perakende satışların artmasının, küresel ekonomi konusunda piyasa bekleyişlerini iyileştirmesi sonucu değer kaznadı. Çinko ve kurşunun da aralarında bulunduğu diğer baz emtaller de yükseldi.

Üç ay vadeli bakır kontratı, Londra Metal Borsası'nda yüzde 1.2 yükselerek ton başına 8,973.25 dolara çıktıktan sonra, Şanghay saati ile 11:08'de 8,930 dolara geldi. Bakır kontratları, S&P'nin ABD'nin kredi notunu düşürmesi ve Avrupa'da borç krizinin derinleşmekte olduğu endişeleri ile, son iki haftada yüzde 9.8 düşmüştü. Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, Ekim vadeli bakır kontratları yüzde 1.8 yükselerek ton başına 67,670 yuana (10,587 dolar) çıktı.

Shenzhen'de Jinrui Futures Co.'dan analist Pang Ying, "Hisse senedi piyasalarında son iki haftadır görülen düşüşlere karşın, temel göstergelerde bir değişiklik olmadı" dedi ve "Sıkışık piyasa koşulları ile birlikte, bu fiyat hareketi, aşırı düşüşlerin ardından gelen bir düzeltme" yorumunda bulundu.

Japonya ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 1.3 daraldı. Bloomberg'in araştırmasına katılan 25 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, Japon ekonomisinin yüzde 2.5 küçülmesi bekleniyordu. Bu hareket, deprem ve tsunami felaketi sonrası ekonominin toparlanmakta olduğunu işaret ediyor.

ABD'de Cuma günü açıklanan Temmuz ayı perakende satışlar verisi yüzde 0.5 artmış ve son dört ayın en hızlı yükselişini gerçekleştirmişti.