Advertisement

Çin'de yeni kredilerin düşmesi ve para arzındaki büyümenin yavaşlamasının ardından hükümetin büyümeyi teşvik edecek adımlar atacağının speküle edilmesiyle Çin Borsası değerlendi ve 4. gününü de yukarıda tamamladı.

Haitong Food Group Co., Shenyin&Wanguo Securities Co.'nun güneş enerjisi sektörünün hızla büyüyeceğini söylemesi üzerine, güneş enerjisi şirketleri arasındaki yükselişe öncülük etti. Çin'in en büyük ikinci bira üreticisi Tsingtao Brewery Co., ilk yarıda kazanç açıklaması üzerine 10 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Industrial&Commercial Bank of China Ltd. da merkez bankasının, yeni kredilerin Temmuz'da en düşük seviyesine gerilediğini açıklamasıyla yüzde 1 geriledi.

Bazı ekonomik verilerin yavaşlamaya işaret etmesine rağmen, politikaların 2. yarıda daha hızlı büyümeyi sağlamak için ayarlanabileceğini söyleyen Shanghai Kingsun Investment Management&Consulting Co.'nun fon yöneticilerinden Dai Ming, bunun hisseleri de destekleyeceğini söyledi.

Şanghay Bileşik Endeki yüzde 0.2 artışla 2,597.86 puana yükseldi. Endeks, geçtiğimiz hafta ABD ve AVrupa'ya ilişkin endişelerin etkisiyle yüzde 1.3 düşüş kaydetmişti. CSI 300 Endeksi de bugün yüzde 0.3 değer kazanarak 2,884.10 puandan işlem gördü.

Şanghay Bileşik Endeksi bu yıl yüzde 7.5 değer kaybetti. Endeksteki düşüşte Çin Merkez Bankası'nın para politikasındaki sıkılaştırmaları etkili oldu. Çin Merkez Bankası 2010 Ekim ayından bu yana politika faizini 5 kez, munzam karşılık oranlarını ise 12 kez yükseltti.