Advertisement

"Büyüme % 7 olursa, işsizlik % 5'e geriler"

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Bloomberg HT'nin canlı yayında sorularını yanıtlayarak, işsizlik ve yatırım ortamlarını değerlendirdi

Bloomberg HT Ekonomi Direktörü Kerem Alkin'in canlı yayında sorularını yanıtlayan Sanayi Bakanı Nihat Ergün, istihdam ve Türkiye'deki yatırım ortamı üzerine konuştu. 

İşsizlik rakamlarındaki düşme eğiliminin devam ettiğini belirten Ergün, rakamlarda bir miktar daha azalma olacağını ve işsizlik oranının yüzde 5'in altına inmesi gerektiğini belirtti. Ergün, yüzde 5 oranının Türkiye için kabul edilebilir bir işsizlik oranı olduğunu, yüzde 7'lik büyümenin devam etmesi durumunda zaten istihdamın da doğru orantılı olarak artacağını söyledi.

Ergün, ancak büyümenin yüzde 5 oranlarında seyretmesi hâlinde, işsizliğin şu anki oranlarda kalacağına dikkat çekti.  A

Avrupa'daki ekonomik krizin siyasi boyutunun da olduğunun altını çizen Sanayi Bakanı, "hem 2008 hem de başarımızın arkasında siyasi istikrar var" diye konuştu.

Yatırım ortamının iyileştirilmesi için adımlar atılacağını belirten Ergün, teşvik sisteminde gözden geçirmenin yılbaşına kadar tamamlanacağını belirterek, yatırımların ertelenmesini istemediklerini, bu sebeple teşvik sisteminin bu dönemi de kapsayacağını belirtti. 

Ergün, "yatırım ortamının iyileştirilmesi için adımlar atılacak" diyerek, bu konudaki çalışmaların sürdüğüne işaret etti ve "kanunlarımızda bazı katılıklar var; yatırımlar için bunların yumuşatılması lazım" ifadelerini kullandı. 

Bu gözden geçirme sürecinde cari açığı ortanada kaldıracak ara malları ile ilgili alanlarda üretime tematik bazlı ve proje bazlı teşvikler verileceğini belirten Ergün, cari açığı kapatma teması üzerinde yatırım yapacak bin kadar KOBİ'ye destek sağlayacaklarını açıkladı. 

Ergün desteklerin süresi ve limitleri KOSGEB tarafından belirleneceğini söyledi.

Ergün önümüzdeki dönemde yatırım ortamınınin iyileştirilmesi ile ilgili önemli mesafeler alınacağını kaydetti.

Ergün, yargı alanında yapılacak reformlarla yabancı yatırımlar ve özelleştirme önündeki engellerin kaldırılmasının amaçladıklarını belirterek, yatırım ortamını iyleştirme kapsamında işetmelere işyeri hekimi ve hukuçu çalıştırma mecburiyetini de ortadan kaldırmayı amaçladıklarına işaret etti.

Tübitak ve sanayi bakanlığının ortaklaşa başlattığı teknogirişim sermayesi programının ilk yılınnda 76 projeyi desteklediklarini dile getiren ergün, 2011 yılında progran dahilinde 288 projeye katkı sağladıklarını, 2012 yılından itibaren de yılda 500 projeyi destekleyeceklerini açıkladı.

Türkiye'ye Asya tipi rekabet modelinin birebir uymadığını belirten bakan Ergün, rekabet modeli oluşturulması sürecinde Türkiye'nin coğrafi dinamikleri, bölgesel pazarlarla olan yakınlığı ve ilişkilerinin dikkate alınması gerektişrğini söyledi.

Kurun tek başına Türkiye gibi ülkelerin cari açıkla mücadelede kullanılacak argüman olmadığına işaret eden Ergün, " Kurun bazı ara malları ve sanayinin kullandığı hammadelerin Türkiye'de üretilmesi ile beraber kullanıldığında bir anlam ifade edebilliir " dedi.

Kamunun yüksek satın alma gücünün sanayinin bazı kollarının gelişmesine ve bazı teknolojilerinin gelişmesine yardımcı olabileceğini dile getiren Ergün, kamu alımlarında yerli yatırımcılara değil, yerli malı alımına ağırlık verebileceklerine işaret etti.

Ergün, kamu ihallerinde şartnamelerin yeri ürün alma yönünde hazırlnamasıni dikkatle takip edeceklerini vurguladı. 

Yeni dönemde kayıtdışı ile mücadeleye ağrlık vereceklerini belirten ergün, TÜİK ve SGK arasındaki sitihdam verieleri arsında yaklaşık 10 milyon fark olduğuna dikkat çekti. 

Kayıt dışı nedeniyle, ekonomi yönetiminin büyüme politikalarının doğru bir biçimde yürütme ve belirleme imkanına sahip olamadığını belirten Ergün, kayıtdışı mücadele ile Türkiye gibi ülkeler için öneli olduğunu vurguladı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
15 Ağustos 2011 Pazartesi, 12:59 Misafir 2010'da %11 büyüdük, resmi işsizlik oranı %9.4.
15 Ağustos 2011 Pazartesi, 11:52 Misafir SAVAŞ BARIŞTIR - ÖZGÜRLÜK KÖLELİKTİR - CAHİLLİK GÜÇTÜR