Advertisement

(A.A) Daha çok Rus turisti çekebilmek için harekete geçen Mersin'de 15 milyon dolarlık yatırım yapılacak. Özellikle sahil kenarında konut inşa eden Sinan İnşaat Satış-Pazarlama Genel Müdürü Adem Yükselgüngör, 321 kilometre sahil şeridi bulunan bölgede her geçen gün yabancı turist sayısında artış kaydedildiğini, özellikle Rus turistlerin, kentin doğası, tarihi mekanı ve deniz ile kumuna hayran kaldığını vurguladı.

Bu kapsamda bir haftalık deniz ve kültür gezilerini kapsayan turlara katılan turistleri, Erdemli ilçesine bağlı Ayaş Beldesinde ağırladıklarını anlatan Yükselgüngör, ''Mersin'in denizini ve tarihi dokusunu görenler daimi olarak tatil yapabileceklerine inanıyorlar. Bu da bize olumlu yansıyor. Ev almaya gücü yetmeyenler ise devremülk hizmetimizden yararlanıp, ev kiralıyorlar. Yani her yıl belirli dönemlerde Mersin'e gelenler, kendi evlerinin rahatlığında tatil yapıp ülkelerine dönüyor'' dedi.

Yükselgüngör, Mersin'de turizm adına çok ciddi atılımlar yapılması gerektiğini belirterek, ''Mersin turizminde en büyük sıkıntı, yatak sayısının az olmasıdır. Bir bölgede yatak sayısını artıramazsanız turizmi de o bölgeye getiremezsiniz. Ancak buna rağmen turizm yatırımcıları bölgeden etkilenerek yatırım konusuna oldukça sıcak bakıyor. İnanıyoruz ki, Mersin turizm cenneti olacak'' diye konuştu.-2013 AKDENİZ OYUNLARI İÇİN DÜŞÜNÜLDÜ-Yükselgüngör, Neoplis Tatil Köyü'ne 15 milyon dolarlık yatırımla 5 yıldızlı 600 yatak kapasiteli otel yapacaklarını söyledi.

Mersin'in 7 bin yatak kapasitesi bulunduğunu hatırlatan Yükselgüngör, turizmden her geçen gün daha fazla pay almaya başlayan kentin, acilen yatak sayısını arttırması gerektiğini savundu.

Yükselgüngör, özellikle 2013 yılında kentte yapılacak Akdeniz Oyunları nedeniyle yatak sıkıntısının artacağını vurgulayarak, ''Bu nedenle 600 yatak kapasiteli bir otel yapma kararı aldık. 15 milyon dolara mal olacak otel ile bir nebze olsun yatak sıkıntısının çözülmesine katkı sunmaya çalışıyoruz'' dedi.

Adem Yükselgüngör, otelin tamamlandığında, yıl boyunca turizme yönelik hizmet vereceğini kaydetti.

Otelin kurulacağı Erdemli ilçesine bağlı Ayaş beldesinin tarihi bir yapısı olduğunu anlatan Yükselgüngör, ''Mersin, Türkiye'nin hızla büyüyen şehirlerinden biri. Turizm açısından burası bakir bir bölge. Turizm adına bu bölgeden çok umutluyum'' diye konuştu.

Yükselgüngör, kendilerinden ev alanlar arasında üst düzey yöneticilerin bulunduğunu, son olarak Tataristan İnşaat Bakanı Marat Gazizov Zulfatoviç'e de ev sattıklarını anlattı.