Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları, uluslararası piyasalardaki iyimser havaya bağlı olarak haftaya yukarıda başladı. Bu hareket, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'ni iki yılı aşkın sürenin en ucuz seviyesine indiren üç haftalık düşüşün ardından, New York Borsası'nın güne alıcılı başlayabileceğini işaret ediyor.

Bank of America Corp., Barron’s'ın North Carolina merkezli bankanın yüzde 35 ya da daha fazla değer kazanabileceğini kaydetmesinin ardından yüzde 1.8 yükseldi. Morgan Stanley ve Citigroup Inc., Almanya'daki işlemlerde, yüzde 1.5'in üzerinde yükselişler gerçekleştirdi. Chevron Corp. ve Halliburton Co. hisseleri ise petrol fiyatlarındaki yükselişin desteği ile en az yüzde 1'lik çıkışlar gerçekleştirdi.

Eylül vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.7 yükselerek, Londra saati ile 10:02'de 1,185.5 puana ulaştı. Dow Jones endeks kontratı ise 72 puan ya da yüzde 0.6 yükselerek 11,322 puana geldi.

S&P 500 Endeksi, Avrupa borç krizinin derinleşebileceği ve ABD ekonomisinin yavaşlamakta olduğu endişelerine bağlı olarak, 29 Nisan'da gördüğü bu yılın zirvesinden yüzde 14 düştü. Endeks bu yılın başından bu yana ise yüzde 6.3 geriledi ve bu düşüş sonucu değerlemenin tahmin edilen kara oranı 11.9 kat seviyesşne geldi. Bu, Mart 2009'dan bu yana en düşük değerlemeyi işaret ediyor.

S&P 500 Endeksi geçen hafta, bir gün hariç diğer tüm günlerde yüzde 4'ün üzerinde aşağı ya da yukarı hareket yaptı. Birinyi Associates Inc., Bloomberg ve S&P'de kıdemli endeks analisti Howard Silverblatt'ın derlediği verilere göre, ABD hisseleri, tarihinde hiç bu denli büyük çaplı dalgalanma göstermedi.

Japonya ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde, yeniden inşa faliyetlerinin güçlenen yen ve 11 Mart depreminin olumsuz etkilerini dengelemesi sonucu, ekonomistlerin beklediğinden daha yavaş bir daralma gerçekleştirdi. Japonya'da gayrı safi iç hasıla, 30 Haziran'da sona eren üç aylık dönemde yüzde 1.3 daraldı. Bloomberg'in anketine katılan 25 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, ekonominin yüzde 2.5 daralması bekleniyordu.

Bugün ABD'de TSİ 15:30'da açıklanacak olan New York Fed imalat sanayi endeksinin Ağustos ayında durgunluk göstermesi bekleniyor.