Advertisement

ABD hisse senetleri, tahvilleri ve diğer finansal varlıklarına yönelik küresel talep, Beyaz Saray ve Kongre'nin borçlanma limitini artırma konusunda uzun zaman anlaşmaya varamamalarının etkisi ile, Haziran ayında önceki aya göre azaldı.

Mayıs ayında 24.2 milyar dolar olan net uzun vadeli hisse senedi, bono ve tahvil alımları, Haziran ayında 3.7 milyar dolara geriledi. Hisse senedi swaplarını da içeren kısa vadeli menkul kıymetlerde, yabancılar Haziran ayında net 29.5 milyar dolarlık satış yaptı. Yabancılar, Mayıs ayında net 48.8 milyar dolarlık kısa vadeli varlık satışında bulunmuştu.

ABD Hazine Bakanlığı'nın açıkladığı uzun vadeli menkul kıymetlere yöneik rakamlar, ABD'nin ekonomi politikasına yönelik güvenin bir ölçümü olarak değerlendiriliyor ve bugün açıklanan rakamlar, ABD'de şişen kamu borcuna yönelik endişeleri yansıtıyor. Bu ayın başında, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşus Standard & Poor's (S&P), Kongre ile Byeaz Saray arasındaki bütçe trrtışmaları sonrası, ABD'nin zirvedeki kredi notunu bir basamak düşürdü.

Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd.'nin New York ofisinden şef finans ekonomisti Chris Rupkey, veri öncesi yaptığı değerlendirmede, "Borçlanma tavanının artırılmasına yönelik tartışmalar ve ABD'nin kredi notunun düşürülme ihtimali, HAziran ayında yabancıların ABD varlıklarına olan ilgisini azaltmış görünüyor" dedi.

Bloomberg'in raştırmasına göre, ABD'nin uzun vadeli menkul kıymetlerine yönelik net alımların 35 milyar dolar düzeyinde çıkması bekleniyordu. Araştırmaya yedi ekonomist katıldı ve bunların tahminleri 18 milyar dolar ile 50 milyar dolar arasında değişti.