Advertisement

Küresel ekonomideki yavaşlamanın ham madde talebini azaltacağına dair artan endişelerle fonların emtia pozisyonları Şubat 2010'dan beri en düşük seviyeye indi. 

Bloomberg'in anketine göre, 9 Ağustos'ta sona eren haftada spekülatörler 18 emtiadaki uzun posizyonlarını yüzde 19 azalttı. Bakırdaki uzun pozisyonlar yüzde 61 azalarak Haziran 2010'dan beri en düşük seviyeye inerken, altın pozisyonları ise 5 haftanın en düşük seviyesine geriledi.

11 Ağustos'ta sona eren üç haftada S&P 500 endeksi yüzde 13 oranında gerilerken ABD'nin kredi notunun düşmesi ve Avrupa endişeleriyle ABD'de yaklaşık 2.3 trilyon dolar piyasalardan silindi.

TEAM Financial Management'ta 200 milyon doları yöneten James Dailey, son 10 günde yaşanan şok dalgasının emtia piyasalarıyla, para birimleri, hisse senetleri ve tahvil piyasasını vurduğunu söyledi. Dailey, fonların pozisyonlarını azaltmasının nedeni olarak ise küresel ekonominin yavaş büyümesini gösterdi.

Öte yandan ABD'de Tüketici Güveni bu ay Mayıs 1980'den beri en düşük seviyeye indi. Thomson Reuters/Michigan Üniversitesi tüketici güveni endeksi Ağustos ayında, önceki ay seviyesi olan 63.7'den 54.9'a geriledi. Bloomberg anketine göre bu verinin 62 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyordu.