Advertisement

ABD'de New York Borsası hisse senetleri, 20 milyar doları aşan şirket birleşmeleri ve hisse senetlerinin son iki yılın en düşük değerlemesine inmelerinin, ekonominin yavaşlamakta olduğu endişelerine ağır basması sonucu güne yukarıda başladı. Gösterge endeks Standard & Poor's 500 (S&P 500) üç haftalık düşüşün ardından yukarı yönde hareket ediyor.

Motorola Mobility Holdings Inc., Google Inc.'nin şirketi yaklaşık 12.5 milyar dolar nakit ile alma konusunda anlaşmaya vardığını açıklamasının ardından yüzde 58 değer kazandı. Bank of America Corp., Kanada'daki kredi kartı bölümünü 8.6 milyar dolara TD Bank Group'a satarak ve İngiltere ve İrlanda kart pazarlarını terkederek, uluslararası kredi kartı işinden çıkacağını açıklamasının ardından yüzde 3.5'lik bir ralli gerçekleştirdi. Dünyanın en büyük ödeme ağı Visa Inc., Goldman Sachs Group Inc.'nin "al" listesine alınmasının ardından yüzde 1.6 değer kazandı.

S&P 500 Endekis yüzde 1.1 yükselerek, New York saati ile 09:34'te 1,191.36 puana çıktı. Gösterge endeks, 12 Ağsustos'ta, açıklanan karların 12.9 katı bir değerleme seviyesindeydi ve bu, 2009'dan bu yana en düşük değerleme seviyesini işaret ediyor. Dow Jones Endeksi ise 116.02 puan ya da yüzde 1 yükselişle 11,385.04 puana çıktı.

Boston'da Fiduciary Trust'tan fon yöneticisi Michael Mullaney, "Aşırı satım statüsünden başlayacak bir sıçramanın öncesindeyiz" dedi ve "Değerlemeler düştü ve bazı şirket satınalma ve birleşme anlaşmaları var. Şirket ele geçirmeleri, şirketlerin tonlarca nakit bulundurmasının bir yan ürünü ve CEO'lar kendilerini bu yüklü miktardaki nakitle birşeyler yapmak durumunda hissediyor. Halen, daha agresif hareket etmeden önce, durumun istikrar kazanmaya başladığının daha açık bir şekilde görülmesi gerek. Gördüğümüz parlak nokta imalat sanayindeki gelişmelerdi. Bunun da etkisi ortadan kalkıyor" dedi.