Advertisement

Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, ABD´de durgunluk riskinin bir iki ay öncesine göre daha yüksek olduğunu, ancak ekonominin yılın ikinci yarısında ve 2012’de büyüyeceğini söyledi.

Lockhart, açıklanan perakende satış ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları gibi son ekonomik verilerin ABD ekonomisine dair kötü beklentilerle çeliştiğini belirtti.

Lockhart, ayrıca, hisse senedi piyasalarında son dönemde yaşanan "vahşi" hareketlerin tüketici harcamaları üzerindeki etkisi konusunda endişesi olduğuna dikkat çekti.

Atlanta Fed Başkanı, ABD ekonomisinin daha fazla yavaşlaması durumunda, Fed'in daha fazla tahvil alımına ya da başka yollara başvurabileceğini belirterek, "adım atmamız gerekiyorsa, bunu yaparız. Fed'in bunun için kaynakları tükenmedi" dedi.

Fed'in ödemeler bilançosunun büyütülebileceğini ya da Fed'in varlık portföyünde değişikliklere gidilebileceğini belirten Lockhart, doğru oranlarda yapıldığı sürece tüm bunların etkili yöntemler olduğunu savundu.

ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke geçtiğimiz hafta rekor düşük seviyedeki faiz oranlarının 2 yıl süreyle değiştirilmeyeceğini açıklarken, Fed Açık Piyasa Komitesi de daha fazla teşvik için kapıyı aralık bırakmıştı.