Advertisement

Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi Çin'de ekonominin yavaşladığına ilişkin görüşler artıyor. New York'taki araştırma kuruluşu Conference Board, Çin'in ekonomik büyümesinin ciddi boyutta yavaşladığına dikkat çekti.

Bloomberg televizyonuna konuşan kuruluşun başekonomistlerinden Bart van Ark, Çin'de ekonominin yavaşladığını, önümüzdeki birkaç ay daha bunun süreceğini düşündüklerini belirtti. Ark, yine de Çin ekonomisinin yumuşak iniş yapacağına inandıklarını aktardı.

Çin'in büyüme rakamları yarın açıklanacak. Çin ekonomisi, hükümetin enflasyonu ve sıcak para işini kontrol altına almak üzere yaptığı parasal sıkılaştırmalardan etkileniyor. Çin, 2010'dan bu yana politika faizini 5 kez, bankaların munzam karşılık oranlarını ise 12 kez yükseltti.

IMF Başkanı Christine Lagarde, dün gelişmiş ülkelere, birçok ülkenin mali harcamalarda kesintiye gitmesine rağmen, ekonomik büyümeyi destekleme çağrısında bulundu.

Çin ekonomisindeki dengesizliklerin çözülmesi gerektiğine dikkat çeken Ark, ülkenin tüketim odaklı ekonomiye eğilmesi ve sosyal altyapıyı güçlendirmesi gerektiğini savundu.

China Securities Journal, Çin'in ekonomik büyümesinin 3. çeyrekte yüzde 9.5'ten yüzde 9.2'ye gerileyebileceğini yazdı.