Advertisement

Android işletim sisteminin de sahibi olan Google, Apple'ı zorlayacak bir adım daha atıyor. İnternet arama motoru devi, ABD'li cep telefonu üreticisi Motorola Mobility'yi 12.5 milyar dolara satın alıyor.

Motorola'nın piyasas değerinin yüzde 63 üzerinde yapılan anlaşma, internet balonundan bu yana bilişik ve teknoloji piyasasında görülen en yüksek düzeyli satın alma anlaşmasına işaret etti.

İki şirketin de yönetim kurulları, belirli isimler vermeden, anlaşmayı doğruladı. Satın alma işleminin bu yılın sonu ya da 2012'nin başına kadar tamamlanması bekleniyor.

Motorola, bu yılın başlarında Motorola Mobility ve Motorola Solutions olmak üzere ikiye ayrılmıştı. Motorola Mobility cep telefonu üretimine odaklanırken, Motorola Solutions da daha büyük şirketler ve hükümet için teknoloji sistemleri sağlıyor.

İki şirket tarafından yapılan ortak açıklamada, anlaşmanın Google'ın işletim sistemi Android'i daha fazla geliştirmesine de yardımcı olacak. Google'ın CEO'su Larry Page, "Motorola Mobility'nin Android sistemleri konusundaki yaklaşımının, iki şirketi biraraya getirmiş olduğunu" belirtti.

Motorola Mobility'nin CEO'su Sanjay Jha ise, satın alma anlaşmasının her iki şirketin paydaşları için kârlı olacağını, müşteri ve çalışanlar için de yeni fırsatların doğacağını söyledi.

Haberin ortaya çıkmasının ardından Motorola Mobility'nin hisseleri yüzde 56 değerlendi ve hisse başına 38.13 dolardan işlem gördü. Google'ın hisseleri ise yüzde 1.8 geriledi.

Bu arada kendisinin satın alınması umuduna kapılan cep telefonu üreticisi Nokia'nın hisseleri de dünkü kapanışı yüzde 17 yukarıda yaptı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Ağustos 2011 Salı, 10:59 Misafir apple zorlansın biraz; türkiye pazari'nda,si̇marik bir cocuk gibi yok sattı..! aylık bültenlerinde,fiatlandirma ve taksitlendirme olanaklarını dahi sunan bir cok buyuk gsm firması bile,i̇phone4'leri,getirdik müşterilerine sunamadi..' google'un cussesi ve motorola'nin agirligla ; bakalım yola gelecek mı..?bir numaralı ve bütün zamanların en iyi telefonu olarak ,lanse edilen bu cihazlar,sadece kendi aralarında 3g-li gorusebilme olanagiyla da (pardon imkansizligiyla da),satın alanları çileden çıkartmaya dev ediyor..? hele,adobe flash player'i da yukleyemeyem iphone4 kullanıcıları kahroluyoruz..!!