Advertisement

Petrol fiyatları, küresel ekonomide yavaşlamanın akaryakıt talebini düşüreceği endişelerine bağlı olarak, son iki haftanın zirvesinden düştü.

Altın kontratları,düşüş göstermesi beklenen ABD Temmuz ayı konut başlangıçları ve nşaat izinleri ve yavaşlaması beklenen Avrupa ikinci çeyrek büyüme verileri öncesi yüzde 0.7 düştü. Dün ABD'de açıklanan New York Fed imalat sanayi endeksi beklenmedik bir şekilde düşmüştü.

National Australia Bank Ltd.'nin Melbourne ofisinden mineral ve enerji ekonomisti Ben Westmore, "ABD ekonomisi yılın bu döneminde her birimizin beklediğinden biraz daha zayıf. Avrupa'dan gelen göstergeler de zayıf" dedi ve "Hepimiz, bu bölgelerin tekrar ayakları üzerinde durmasının çok zaman alacağını biliyoruz ve teşvikler sona erdikten sonra yine durgunluk olabilir" yorumunda bulundu.

Eylül vadeli petrol kontratı 65 sent kadar düşerek varil başına 87.23 dolara indikten sonra, Sydeny saati ile 14:48'de 87.40 dolar seviyesine geldi. Kontrat dün yüzde 2.9 yükselerek 87.88 dolara çıkmış ve 3 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyesini görmüştü. Fiyatlar son bir yılda ise yüzde 16 arttı.

Eylül vadeli Brent türü ham petrolün varil fiyatı 49 sent ya da yüzde 0.5 düşerek 109.42 dolara indi Avrupa gösterge kontratı Brent ile ABD gösterge kontratı Nymex arasındaki fiyat farkı ise, 10 Ağustos'ta 23.79 dolar ile rekor kırdıktan sonra 22.06 dolara geldi.