Advertisement

Önemli yatırımcılardan George Soros, Eric Mindich ve Scout Capital Management LLC,altın fiyatlarının ikinci çeyrekte rekor seviyelere çıkması ile birlikte, dünyanın en büyük altın destekli ETF'si SPDR Gold Trust varlıklarını azaltırken, Steven A. Cohen'in SAC Capital Advisors LP'si bu varlıklarını artırdı.

Securities and Exchange Commission (SEC) verilerine göre, Soros Fund Management LLC 42,800 adet SPDR Gold Trust payı tutuyor. Fon, ilk çeyreğin sonunda 49,400 adet paya sahipti. Mindich’in Eton Park Capital Management LP'si de sahip olduğu pay sayısını 2.328 milyondan 813,000 adede düşürdü. SAC Capital ise SPDR Gold Trust ile bağlantılı 627.7 milyon dolar tutarında call opsiyon alımı yaptı.

Altın fiyatları, Avrupa borç krizi ve küresel ekonomide yavaşlama endişelerinin güvenli liman alımları getirmesi nedeniyle, bir yıllık sürede yüzde 44 yükseldi ve geçen hafta ons başına 1,817.60 dolara çıkarak rekor seviyeye ulaştı. Ancak, TEAM Financial Management LLC'den James Dailey'e göre, bazı yatırımcılar finansal kargaşa dönemlerinde altın satışına gidebiliyor.

TEAM Financial'da 185 milyon doları yöneten Dailey, "Piyasanın davranışı konusunda fonların kafası karışık ve muhtemelen para kaybetmektense nakitte kalmayı tercih ediyorlar" dedi.

Scout Capital Management da SPDR Gold Trust varlıklarını, ilk çeyrek sonuna göre 480,000 adet düşürerek 600,000 adede indirdi.