Advertisement

Yüksek getirili varlık talebindeki artış, Asya paralarına değer kazandırdı. Asya paraları, Güney Kore wonu ve Singapur doları öncülüğünde yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi'ndeki hisselerin Nisan'dan bu yana en büyük 2 günlük kazancına işaret etmesiyle, Asya'da yen hariç en çok işlem gören 10 para biriminin hepsi değerlendi. Yuan ise Çin Merkez Bankası'nın yuan-dolar referans oranını yükseltmesi ve China Securities Journal'in yuanın işlem bandının genişletilebileceği yönündeki haberi üzerine dolar karşısında 17 yılın zirvesine çıktı.

Güney Kore wonu, ABD doları karşısında 12 Ağustos'taki kapanışından yüzde 0.9 değerlendi ve 1,070.15 seviyesine çıktı. Singapur doları yüzde 0.4 artışla 1.2022'ye; Malezya ringgiti ise yüzde 0.3 değerlenmeyle 2.9721'ye yükseldi. Tayland bahtı yüzde 0.2 kazançla 29.84 seviyesinden işlem gördü.

Küresel hisselerdeki geri sıçramanın risk duyarlılığını gevşettiğini ve yatırımcıların risk iştahının arttığını belirten Dai-ichi Life Research Institute Inc.'in ekonomistlerinden Tohru Nishihama, kaynakların yeniden yüksek getirili para birimlerine yönelmeye başladığını söyledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi dünkü yüzde 2'lik artışının ardından, bugün de yüzde 0.7 primlendi. S&P 500 Endeksi de dün günü yüzde 2.2 yukarıda tamamlayarak, 2009'dan bu yana en büyük 3 günlük kazancına işaret etti.

Fed'in bugün açıklayacağı raporun sanayi üretiminin Temmuz ayında yüzde 0.5 arttığına işaret etmesi bekleniyor. Japon ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 1.3 daralarak, beklentilerin altında bir küçülme kaydetmişti.