Advertisement

Bakır fiyatları, Çin ekonomisinde büyümenin ılımlı hale gelmesi ve ABD ekonomisindeki durgun toparlanmanın, dünyanın en büyük bakır kullanıcısı olan bu ülkelerde metale yönelik talebi azaltacağı spekülasyonları ile düştü.

Üç ay vadeli bakır kontratı, Londra Metal Borsası'nda yüzde 0.4 düşerek ton başına 8,877.25 dolara indikten sonra Şanghay saati ile 11:16'da 8,890.75 dolara geldi. Aralık vadeli Comex bakır kontratı ise yüzde 0.4 kayıpla pound başına 4.0360 dolara geriledi.

Conference Board'un başekonomisti Bart van Ark, Bloomberg Television'a yaptığı değerlendirmede, "Çin önemli ölçüde ılımlılaşıyor" dedi ve "Çin için Conference Board Öncü Ekonomik Endeks son birkaç ayda önemli ölçüde yavaşladı" yorumunda bulundu. New York merkezli araştırma kuruluşu Conference Board verilerine göre, bu endeks Haziran ayında yüzde 1 yükseldi.

Şanghay'da Industrial Futures Co.'dan analist  Xiao Wei, "Bakırın temel göstergeleri kötü değil, ancak ABD ekonomisine yönelik belirsizlikler ve Avrupa borç sorunları rallinin daha da sürmesini durduruyor" dedi.

Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, Ekim vadeli bakır kontratı yüzde 0.8 düşüşle ton başına 66,780 yuana (10,454 dolar) geriledi.