Advertisement

Küresel piyasalarda birçok yabancı yatırımcı ellerindeki ABD hazine kağıtlarını satarken, Çin, ABD hazine tahvili cinsinden varlıklarını artırmaya devam ediyor. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin, 3. kez üst üste ABD tahvili satın alırken, Çin'in elinde bulundurduğu ABD hazine tahvillerinin miktarı, Haziran'da 1.17 trilyon dolara ulaştı.

Hazine Bakanlığı'nın verilerine göre, Çin'deki yatırımcılar hazine tahvili varlıklarını 1.655 milyar dolar artırarak, 1.16 trilyona çıkarırken, dolar varlıklarını da 1.57 milyar dolar artırdı. Çin, 4.55 milyar dolarlık doları elinde bulunduruyor. Çin'in dolar cinsinden olan varlıklarının toplam hacmi Haziran'da yüzde 0.5 yükseldi. Çin, aynı zamanda Ocak'tan bu yana ilk kez dolar alımına gitti.

Geçtiğimiz ay 31.5 milyar dolarlık ticaret fazlası açıklayan dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi, bu sayede ekonomisinin yüzde 10'a varan büyüme oranını da koruyabiliyor. Çin'de Temmuz ayında ihracat yıllık bazda yüzde 20.4 artış kaydederek, beklentilerin üzerine çıktı. Asya ülkesinde ithalatlar da yüzde 22.9 artış kaydetti.

"Çin'den ithal etmeye devam ettikçe, Çin de dolar biriktirmeye devam edecek" diyen Janney Montgomery Scott LLC'nin stratejistlerinden guy LeBas, Çin'in elindeki fazlayı kullanması gerektiğini, bu sebeple bu parayı hazine tahvili almak için kullandıklarını belirtti.

Mayıs ayında 37.954 milyar dolar değerinde ABD hazine kağıdı satın alan yabancı yatırımcılar, bunların 4.487 milyar dolarlık kısmını Haziran'da elinden çıkardı. Yabancı yatırımcılar en son Ocak 2009'da 11.7 milyar dolar değerinde tahvil satmıştı.