Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri,  Google Inc.'nin Motorola Mobility Holdings Inc.2yi satın alacağını açıklaması ve şirketlerin yüksek kar açıklamaları ile birlikte alıcılı seyrediyor. Bu hareket sonucu, gösterge endeks Nisan ayından bu yana en hızlı iki günlük yükselişini gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.6 yükselerek, Seul saati ile 17:11'de 1,019.19 puana çıktı ve bu hareket ile birlikte, endekste iki günlük yükseliş yüzde 3'e genişledi. Kore'de Kospi Endeksi, MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'nin yüzde 2.4'lük yükseliş gösterdiği dünü tatil nedeniyle kapalı geçirdikten sonra, yüzde 4.8 yükseldi. MSCI Gelişen Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Endeksi, Almanya ekonomisinin beklenden çok daha yavaş büyümesinin ardından yüzde 1.3 düştü ve son dört günde ilk aşağı hareketini gerçekleştirdi.

Güney Kore şirketi Hyundai Glovis Co. ve Coal India Ltd., artan kar açıklamalarının ardından değer kazandı. Tayvan şirketi Compal Communications Inc., Google'in Motorola'yı satın almasının satışları artıracağı beklentisini getirmesi ile birlikte, Motorola tedarikçisi şirketlerin hisselerine gelen alımlara öncülük etti.

Seul'de Samsung Asset Management Co.'dan fon yöneticisi Lim Chang Gue, "Şirket satınalma ve birleşme haberleri, ilgili şirketlerin hisselerine güçlü çıkışlar getirdi" dedi Kore'deki yükseliş oldukça etkileyiciydi. Zira piyasa dün kapalı olmasının getirdiği boşluğu geri aldı ve son düşüşün aşırı kaçtığı algılaması da alım getirdi" yorumunda bulundu.

ABD ekonomisinin yavaşlamakta olduğu ve Avrupa borç krizinin yayılabileceği endişeleri sonucu, MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, geçen hafta itibariyle bu ay yüzde 13 düştü. Bu düşüş sonucu, endeksin değerlemesi, tahmin edilen yıllık karların 9.7 katı seviyesine indi. Bu, Mart 2009'dan bu yana en düşük değerlemeyi işaret ediyor.