Advertisement

Avrupa'da ekonomik büyüme, bölgede kötüleşen borç krizinin de etkisi ile Almanya ekonomisinde büyümenin durma noktasına gelmesiyle birlikte, ekonomistlerin tahmininden daha yavaş gerçekleşti.

17 ülkeden oluşan Euro Bölgesi'nde büyüme, yılın ilk çeyreğinde yüzde 0.8 seviyesinde gerçekleştikten sonra, ikinci çeyrekte yüzde 0.2'ye yavaşladı. Bu, Euro Bölgesi ekonomisinin 2009 sonlarında resesyondan çıkmasından bu yana en kötü performansı işaret ediyor. Bloomberg News'un anketine katılan 34 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, Euro Bölgesi ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0.3 büyümesi bekleniyordu. Yıllık bazda ise büyüme yüzde 1.7 seviyesinde gerçekleşti.

Avrupa ekonomisi, İtalya ve İspanya gibi ülkelerin bütçe kısıntılarının harcamaları azaltması ve küresel ihracat talebinin düşmesi ile birlikte, hız kazanma konusunda güçlük çekebilir. Ayrıca, Avrupa'nın en büyük ekonomisi olan Almanya'da büyüme yılın ikinci çeyreğinde durma noktasına yaklaştı ve Avrupa'nın en büyük otomobil üreticisi Volkswagen AG, geçen ay yaptığı tahminde, Avrupa piyasasının yılın ikinci yarısında, hükümetlerin aldığı mali sıkılaştırma tedbirlerinden olumsuz etkileneceğini kaydetti.

Bankhaus Lampe KG'nin Dusseldorf ofisinden baş ekonomist Alexander Krueger, "Almanya ekonomisinin yavaşlaması ile birlikte, Euro Bölgesi'nde büyümeyi destekleyecek önemli bir faktör kalmadı" dedi ve "Yılın ikinci yarısında genelde ılımlı bir büyüme olacak" yorumunda bulundu.

Euro veri sonrası dolar karşısında düştü ve Londra saati ile 10:01'de 1.4382 dolara indi. Euro gün boyunca dolar karşısında yüzde 0.4 değer kaybetti.