Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları, Almanya'da ekonomik büyümenin yılın ikinci çeyreğinde neredeyse durma noktasına gelmesinin ardından düştü. Bu hareket, New York Borsası açıldığında, iki yılı aşın sürenin en hızlı üç günlük yükselişini gerçekleştiren Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin düşebileceğini işaret ediyor.

Dümyanın en büyük inşaat ve madencilik ekipmanları üreticisi Caterpillar Inc. ve varlıklar bakımından ABD'nin en büyük ikinci bankası JPMorgan Chase & Co., Avrupa'daki işlemlerde yüzde 1'in üzerinde değer kaybetti.

Eylül vadeli S&P 500 endeks kontratı yüzde 1.3 düşerek, Londra saati ile 11:44'te 1,182.9 puana geriledi. Endeks dün yüzde 2.2 yükselmiş ve geçen haftaki kayıplarını geri almıştı. Dow Jones endeks vadeli kontratı ise 108 puan ya da yüzde 1 düşerek 11,295 puana geriledi.

Semper Constantia Privatbank AG'nin Viyana ofisinden fon yöneticisi Walter Harecker,  "Ekonomik yavaşlama olacak. Bu yüzden piyasanın yönü şimdilerde kuzey" dedi ve "Bugünkü Almanya haberi büyük bir sürpriz değildi, ancak yatırımcılar ekonomik veriler konusunda duyarlı. En ufak birşey bile etkili oluyor ve piyasa aşağı hareket etmek istiyor" yorumunda bulundu.

Avrupa'nın en büyük ekonomisi olan Almanya'da büyüme, Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin ekonomiye güveni olumsuz etkilemesi sonucu, yılın ikinci çeyreğinde yalnızca yüzde 0.1 seviyesinde gerçekleşti. Almanya yılın ilk çeyreğinde yüzde 1.3 büyümüştü. Bloomberg'in araştırmasına katılan 33 ekonomistin tahminine göre, Almanya ekonomisinin yüzde 0.5 büyümesi bekleniyordu.