Advertisement

ABD Hazine tahvilleri, Temmuz ayında düşüş göstermesi beklenen ABD konut başlangıçları verisi öncesi değer kazandı. Konut verisinin kötü çıkması, bu sektörün ekonomiye olan katkısının düşük kaldığını işaret edecek.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvilinin faizi, yatırımcıların güvenli liman aramasıyla birlikte, son bir aydaki düşüşünü 60 baz puana genişletti. Hisse senetlerinin seyrini gösteren MSCI Dünya Endeksi aynı dönemde yüzde 8 geriledi. ABD Hazine tahvilleri, Almanya ekonomisinde büyümenin yılın ikinci çeyreğinde durma noktasına geldiğini ve Euro Bölgesi ekonomisinin yavaşladığını gösteren verilerden destek buldu.

Credit Suisse Group AG'nin Zurih ofisinden sabit getirili menkul kıymetler kıdemli stratejisti Michael Markovic, "Ekonomik veriler kötü çıkmaya devam ederse, tahvil faizleri daha da düşecek" dedi ve "Hazine faizlerinin bir süre daha düşük kalmasını bekliyoruz. Faizlerde kayda değer bir artış olması için, piyasaın resesyona girmediğimizden emin olması gerek" yorumunda bulundu.

Gösterge 10 yıl vadeli Hazine tahvilinin faizi 3 baz puan ya da 0.03 yüzde puanı düşerek, New York saati ile 07:33'te yüzde 2.27'ye geriledi. Ağustos 2021'de vadesi dolacak yüzde 2.125 faizli tahvilin fiyatı 9/32 ya da 1,000 dolar nominal değerli beher kağıt için 2.81 dolar yükselerek 98 22/32 seviyesine yükseldi. Beş yıl vadeli tahvilin faizi ise dört baz puan gerileyerek yüzde 0.95'e indi.

ABD merkez bankası Fed, 9 Ağustos'ta alışılmışın dışında bir açıklama yaptı ve politika faizini 2013 yılının ortalarına kadar sıfıra yakın seviyede tutacağını duyurdu. Aynı gün, 10 yıl vadeli kağıdın faizi yüzde 2.0346 ile rekor seviyeye geriledi. İki yıl vadeli tahvilin faizi de aynı gün yüzde 0.1568'e inerek tarihinin en düşük seviyesini gördü.