Advertisement

ABD ekonomisi için hâlâ acil önlemler gerekmese de, ülkenin ekonomisi zor günlerden geçiyor. Fed’in büyümeyi güçlendirmek için kademeli olarak adımlar atacağı düşünülüyor.

Fed Başkanı Ben Bernanke’nin bu hafta yapılacak olan Merkez Bankası’nın yıllık toplantısının ardından basın konuşması yapması bekleniyor. Konuşmasında Bernanke’nin büyümeye ilişkin endişeleri ele alarak, büyüme tahminini düşüreceği ve Fed’in ekonomiyi güçlendirmek için neler yapabileceğini değerlendireceği tahmin ediliyor.

Öte yandan Fed’in henüz acil müdahalelerde bulunacağı düşünülmüyor. TD Securities’in ekonomistlerinden Millan Mulraine, ekonominin ilk yarıdaki zayıf performansının ardından Fed’in olumsuz sürprizlere karşı tetikte olacağı ve herhangi bir şok durumunda harekete geçeceğini ifade etti.

Fed ne yapabilir?

Faiz oranları sıfıra yakın seyrederken, Fed’in ödemeler bilançosuna yüklenebileceği düşünülüyor. Ancak olası bir tahvil alım programının, öncekilerin boyutunda olmayacağı, daha çok ufak teşviklerle yetinileceği tahmin ediliyor.

Enflasyon oranlarının da yükselmesi, Fed’in imkanlarını kısıtlıyor. Bu sebeple Fed’in en büyük silahının sözcüklerle piyasaları ve ekonomi sakinleştirmek olabilir.

Bu seçenekler arasında ise 2.8 trilyon dolara ulaşan Fed’in ödemeler bilançosunun, uzun bir süre daha bu şekilde devam ettirileceğinin açıklanması da gösteriliyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
22 Ağustos 2011 Pazartesi, 17:00 Misafir fed yazıdaki gibi davranırsa altın fiyatına nasıl etki yapar..bilen arkadaşlar yorumlarmı