Advertisement

Yeni istihdam ve ekonomik planın Eylül'de açıklanacağını haftalık radyo konuşmasında duyuran ABD Başkanı Barack Obama, Kongre'nin bu süreçte siyaseti bir kenara bırakarak, ekonomi canlandıracak önlemleri geçirmesi gerektiğini savundu.

“Şu anda şirketlere daha çok müşteri kazandıracak ve ülkenin istihdamını artırmak için yapabileceğimiz şeyler var” diyen Obama, bu planlar arasında istihdam vergisinde kesintilerin yapılması ve yol yapım vergisi konması gibi reformları saydı.

Kongre'deki muhaliflere de yüklenen Obama, son günlerde tekrarladığı “bu uygulamaları geçirmemiz için önümüzdeki tek engel, Kongre'deki bazılarının ülkeyi, önceliği ülke yerine partiye vermeleridir” ifadelerini bir kez daha yineledi.

Obama, harcamaların kesilmesini ve vergilerin yükseltilmesini de içeren yeni ekonomik planın Eylül'de açıklanacağını söyledi. Ancak Obama'nın özellikle vergileri artırma konusunda Cumhuriyetçi Parti engeline takılacağı tahmin ediliyor.

Cumhuriyetçi Parti adına haftalık yayını yapan Ohio Senatörü John Kasich ise, Obama'nın vergileri artırmadan mali bütçesini düzelten Ohio eyaletine bakması gerektiğini söyledi. Ohio eyaletinin, kendi bütçe planıyla tasarruf yaptığını ve reformları uygulamaya koyduğunu, bunları yaparken de vergileri artırmaya ihtiyaç duymadığını, hatta bazı vergilerin indirildiğini belirtti.

Kasich, aynı zamanda bu sözlerle yalnızca Başkan Obama ve Demokratları kastetmediğini, Cumhuriyetçilerin de bazı tavizlerde bulunması gerektiğini aktardı. Cumhuriyetçi senatör Kasich, bazı politikalarda, prensiplerden ayrılınmadığı sürece, bazı politikalarda taviz vermekte bir sorun olmadığını söyledi.