Advertisement

6 aydır çatışmaların sürdüğü Libya’da çatışmalar, muhaliflerin dönmeye başladı. Kaddafi liderliğine karşı başlatılan isyanın altıncı ayında, muhalifler başkent Trablus'a girdi. Muhalif güçler, "Denizkızı şafağı" adını verdikleri operasyonla, Trablus'un çoğu noktasını ele geçirdi.

El-Cezire tarafından açıklanan bilgilere göre, Muammer Kaddafi'ye bağlı askeri birliklerin silahlarını muhaliflere teslim etti.

Merkezi Yeşil Meydan'da büyük bir kalabalık toplanırken, havalimanı ve otoyollar dahil kentin giriş ve çıkışlarının muhaliflerin kontrolü altında olduğu belirtildi.

Muhalif güçler, Muammer Kaddafi'nin iki oğlu Seyfülislam ile Muhammed'in teslim alındığı bilgisini geçti. El Cezire televizyonu, Muammer Kaddafi ile bağlantı kurduğunu, kendisinin muhaliflere teslim olduğunu teyit ettiğini ve ev hapsinde bulunduğunu duyurdu.

Seyfülislam Kaddafi'nin teslim olduğunu ise Uluslararası Ceza Mahkemesi ICC teyit etti. ICC, Seyfülislam Kaddafi'nin kendilerine teslim edilmesini talep etti.

Libya Hükümet Sözcüsü, Trablus'taki çatışmalarda 1300 kişinin öldüğünü açıkladı.

Saat 06.00 itibariyle, Libya'nın başkentinde bir yandan çatışmaların, bir yandan da kutlamaların sürdüğü bilgisi veriliyor.