Advertisement

Avrupa'daki borç krizinin çözülmesi için Euro Bölgesi'nde ortak tahvil çıkarılması önerisinin Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından reddedilmesiyle düşen piyasaları, Fed'in yeni teşvik paketleri uygulacağı spekülasyonları da sakinleştiremedi, Asya Borsaları haftanın ilk gününü ekside kapadı.

Satışlarının yüzde 28'ini Kuzey Amerika'dan alan otomobil üreticisi Toyota Motor Corp., yenin dolar karşısında 2. Dünya Savaşı sonrasının rekorunu kırması üzerine yüzde 1.6 düştü. Avustralya'nın en büyük çelik üreticisi BlueScope Steel Ltd., ikinci yarıda zarar etmesinin ardından yüzde 6.3 değer kaybetti. Avustralya'nın en büyük altın üreticisi Newcrest Mining Ltd. ise altının rekor seviyesine tırmanmasıyla yüzde 2.2 primlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.1 kayıpla 118.25 puana geriledi. Endeks gün içinde yüzde 0.4'e varan kazançlar elde ederken, günün tamamında kayıplar ve kazançlar arasında dalgalı seyretti.

Yatırımcıların küresel ekonomiye ilişkin endişelerinin artması, hisse senetlerine 4 haftada yüzde 14 değer kaybettirdi.

Fed'in Cuma günü piyasaları sakinleştirmek için hangi açıklamalarda bulunacağının belirsiz olduğunu belirten Sidney'deki Platypus Asset Management Ltd.'ın yatırım müdürü Don Williams, hisse senetlerinin ucuzladığını, ancak şirketlerin görünümününün 2008'dekinden daha kötü olduğunu söyledi. Williams, bu uçucu dönemin bir süre daha devam edeceğine dikkat çekti.