Advertisement

Yendeki aşırı değerlenmeyi önlemek için hükümetin gerekeni yapacağına ilişkin açıklamalarla, Japonya'da ihracatçı şirketlerin kazanç görünümünü yükseltti ve Tokyo Borsası kazanç ve kayıplar arasında seyretti.

Dünyanın en büyük fotoğraf makinası üreticisi Canon Inc. günün erken saatlerinde kaydettiği kayıpları telafi ederek yüzde 1.3 değerlendi. Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor Corp., ABD ekonomisinin yavaşladığına ilişkin endişelerin etkisiyle yüzde 1.6 düştü. Hindo Motors Ltd., Deutsche Bank AG'nin şirketin yatırım notunu düşürmesinin sonrasında yüzde 1.3 değer kaybetti.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.3 kazançla 8,745.97 puan oldu. Endeks gün içinde yüzde 0.5'e varan kayıplar kaydetti. Daha kapsamlı Topix Endeksi yüzde 0.1 düşüşle 751.22 puana geriledi.

Japonya Maliye Bakanı Yoshihiko Noda bugün yaptığı, yendeki değerlenmeden kaygılandığını ifade etti.

Hisse senetlerinin beklenilenden daha dirençli olduğunu, bunun da yabancı piyasaların istikrarından kaynaklandığına dikkat çeken Toyota Asset Management'ın baş stratejisti Massaru Hamasaki, Fed'in bu durumda bir şeyler yapacağına ilişkin beklentilerin yüksek olduğunu belirtti.

Bu hafta yapılacak olac merkez bankası üyeleri toplantısının öncesinde işlem hacmi ortalamanın altında gerçekleşti.

ABD Hazine tahvillerinde rekor düşük seviyelere gerileyen faiz oranları da Fed Başkanı Bernanke'nin açıklamalarının QE3 sinyalini vermesine odaklandı.