Advertisement

Küresel ekonomiye yönelik endişelerin etkisiyle uluslararası piyasalarda altın yeni bir rekor kırarken platin ise 3 seneden fazla sürenin en yüksek seviyesine çıktı.

Güne yükselişle başlayan altının ons fiyatı 1.894,57 dolar ile rekorunu yeniledi. Metal, Ağustos ayında yüzde 16 değerlenerek Eylül 1999'dan bu yana en iyi aylık performansını gösteriyor.

Sterlin bazında altın tüm zamanların zirvesine çıkarken Haziran teslim altın kontratı Tokyo Commodity Exchange'te tarihi rekor seviyelere yükseldi.

Bu hafta birçok ülkenin Merkez Bankası Başkanı'nın ABD'de düzenlenecek olan Jackson Hole toplantısına katılması beklenirken Fed Başkanı Ben Bernanke'nin üçüncü tur parasal teşvik programının sinyalini verebileceği konuşuluyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
22 Ağustos 2011 Pazartesi, 23:46 Misafir altın gitgide yükseliyor. benim görüşüm dünyanın en büyük altın stoğunu elinde bulunduran abd altını 3500 usd ye kadar yükselmesini istiyor. elindeki mevcut altını satmaya başlayabilir yada 1962 deki gibi 1 ons altın 3500usd diyebilir. dolar yeniden rezerv para olmasını sağlar. borcunun 2 katı elinde altın olur. merkez bankası elindeki rezervi altın yönünde acilen değiştirmeli. türkiye hızla altın üreten bir ülke üretimdeki tüm altın mb rezevine katılmalı.