Advertisement

SonntagsZeitung gazetesi, İsviçre Hükümeti'nin, Euro/Frank paritesine en az 1.20 franklık kur hedefi getirilmesini beklediğini yazdı.

Kaynağı belirtilmeyen haberin ardından İsviçre Merkez Bankası Sözcüsü Walter Meier, konuyla ilgili açıklamada bulunmayı reddetti.

Bu ay faizleri sıfıra iyice yaklaştırmasının ve vadesiz mevduatları 7 katına çıkarmasının ardından İsviçre Merkez Bankası, franktaki rekor değerlenmeyi önlemek için daha fazla müdahalede bulunulmasına yönelik kapıları da aralık bıraktı. İsviçre Merkez Bankası'nın yönetim kurulu üyelerinden Thomas Jordan, 11 Ağustos'ta yaptığı konuşmasında, bankanın franktaki değerlenmeyi önlemek için bir dizi önlemi gözden geçirdiğini belirtmişti.

İsviçre Merkez Bankası'nın son hamlelerinin pek iç açıcı olmadığını söyleyen Commerzbank AG'nin Döviz stratejisti Ulrich Leuchtmann, yakın zamanda daha etkili adımlar ve müdahale beklediklerini belirtti.

Frankın euro karşısında son 12 ayda kaydetmiş olduğu yüzde 24'lük değerlenme, ülkenin deflasyon riskini artırırken, ihracat merkezli ekonomiyi tehdit ediyor.

9 Ağustos'ta euro karşısında 1.0075 seviyesine kadar çıkan frank, önceki gün 1.1303'lere geriledi.