Advertisement

Çin Hükümeti'nin küresel yavaşlamanın ihracatı tehdit etmesine rapmen sıkı para politikasından vazgeçmemesi, Çin Borsasını aşağı çekti. Çin borsası, 5. gününde de düştü.

Çin'deki para piyasası faizinin 3 hafta içinde en yüksek seviyesine çıkması ve devlete bağlı çalışan bir ekonomistin para politikaasını gevşetmek için henüz erken olduğunu söylemesinin ardından, Çin'in en büyük bankası Industrial & Commercial Bank of China Ltd. ve Çin'in en büyük emlak şirketi China Vanke Co., finansal şirketlerdeki düşüşe öncülük etti. Yanzhou Coal Mining Co., Fed'in bu hafta 3. tur tahvil alım programını açıklayabileceğine ilişkin spekülasyon ve ilk yarıda kârlarını artırmasının ardından 1 haftanın en büyük sıçramasını kaydetti.

Yatırımcıların olumsuz haberlere daha duyarlı, olumlu haberlere ise duyarsız olmaya başladığının altını çizen Shanghai Securities Co.'nun stratejistlerinden Tu Jun, sıkı para politikaları sebebiyle piyasasının aşağı yönlü seyir izlediğine, küresel ekonomiye ilişkin endişelerin de bu aşağı yönlü hareketi derinleştirdiğini belirtti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.5 düşüşle 2,521.89 puana gerileyerek, yüzde 0.8'e varan kazançlarını sildi. Geçtiğimiz hafta yüzde 2.3 düşüş kaydeden endeks, Aralık 2010'dan bu yana en uzun kayıp dönemini yaşıyor. CSI 300 Endeksi de yüzde 0.7 kayıpla 2,788.02 puandan işlem gördü.

Şanghay endeksi bu yıl merkez bankasının sıkılaştırma önlemlerinin etkisiyle yüzde 10 değer kaybetti.