Advertisement

Avrupa hisse senetleri, son iki yılın en düşük seviyesinden döndü ve son üç günde ilk yükselişini gerçekleştiriyor. Asya hisse senetleri düşerken, ABD endeks vadelileri yukarı yönde hareket etti.

Gösterge endeks Stoxx Europe 600 yüzde 0.5 yükselerek, Londra saati ile 08:18'de 224.17 puana yükseldi. Endeks erken saatlerde yüzde 0.8 düşüş göstermişti. Endeks, Avrupa borç krizinin İtalya ve İspanya'ya sıçramakta olduğu endişeleri ve S&P'nin ABD'nin kredi notunu düşürmesi ile, Şubat ayında gördüğü bu yılın zirvesinden yüzde 23 düştü.

Stoxx 600 Endeks geçen hafta, Almanya ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde neredeyse durma noktasına geldiğini ve ABD'de imalat sanayinin Ağustos ayında beklenmedik bir şekilde düştüğünü gösteren evrilerin etkisi ile yüzde 6.1 düştü.

Bu düşüşler, Fed'in Jackson Hole, Wyoming'de her yıl gerçekleştirdiği bu haftaki sempozyum öncesi gerçekleşti. FEd Başkanı Ben S. Bernanke geçen yılki Jackson Hole toplantısında Fed'in ikinci tur parasal genişlemeye gideceğinin işaretini vermiş ve bu durum, S&P 500 Endeksi'nin 29 Nisan'da 3 yılın zirvesini yaparak tamamladığı rallinin başlangıcına neden olmuştu.

Royal Bank of Scotland Group Plc'nin in Londra ofisinden hisse senedi stratejisti Graham Bishop, "Fed'in piyasalara tekrar güven vermek isteyeceğine ve bunun için de Jakcson Hole sempozsyumunu kullanacağına inanıyoruz"  dedi ve "Fed'in politika faizini 2013 yılının ortasına kadar sabit tutacağı yönündeki taahhüdü, daha önemli bir politika açıklamasının bir ön habercisiydi" yorumunda bulundu.