Advertisement

Templeton Asset Management'ın yöneticisi ve ünlü yatırımcı Mark Mobius, küresel hisse senedi piyasasının dip seviyelerden sıçrama kaydedeceğini, enflasyon oranlarının hızlanmasının da hisse senetlerini destekleyeceğini söyledi.

Fed'in para basarak ve daha fazla hazine tahvili satın alarak ekonomiyi desteklemekten vazgeçmediğine dikkat çeken Mobius, Templeton Asset'in ham madde fiyatlarında artış beklediğini, bu sebeple emtia hisseleri satın aldığını ifade etti.

"Şu noktada aradaki sıçramalara rağmen hisselerin taban seviyelerinde seyrettiğini belirten Mobius, hisse senetlerinin aslında özellikle iyi durumda olduğunu, çünkü tahvil alımlarının sonucunda enflasyonun artacağını ve o sırada hisselerde olmanın avantajlı olacağını söyledi.

MSCI Dünya Endeksi geçtiğimiz hafta, yatırımcıların ABD ve Avrupa'ya ilişkin endişeleriyle 4. haftasının da ekside kapadı.

Bunun fırsat olduğuna dikkat çeken Mobius, sisteme giren likidite göz önünde bulundurulduğunda, emtia fiyatlarının yukarıda seyretmesinin gerektiğini, trendin de çok net bir şekilde yukarı yönlü olduğunu belirtti.

Mobius, tüketici ve gelişmekte olan ülke hisselerinin de hâlen daha kendisine cazip geldiğini söyledi.