Advertisement

Konut fiyatlarının zirve yaptığı 2006 yılında finans şampiyonları olan Citigroup Inc ve Bank of America'nın da dahil olduğu ABD’nin en büyük 10 bankası, Fed tarafından kullandıkları kredilerden 104 milyar dolar kâr etti.

2008 yılında ABD'de konut piyasasının çökmesi, ABD bankalarını Fed'den 669 milyar dolar acil kredi almaya zorladı. Fed Başkanı Bernanke, ekonomiyi canlı tutmak ve durgunluğu önlemek için  2008 yılında  Wall Street'e  kamu rezervlerinden toplam 1.2 trilyon dolar kredi kullandırdı.

Vergi mükelleflerinin ödemeleri, ekonomiyi kurtarma parası olarak kullanılırken, 107.3 milyar dolarla en çok destek alan kurum Morgan Stanley olduğu ortaya çıktı. Citigroup, 99.5 milyar dolar kredi kullanırken, Bank of America da Fed'den 91.4 milyon dolar kredi aldı.

Fed, kurtarma operasyonu çerçevesinde sadece ABD bankalarına değil, Avrupa bankalarına da yüklü miktarda kredi kullandırdı.

ABD Merkez Bankası, 2008 yılında Royal Bank of Scotland'a 84.5 milyar dolar, İsviçreli UBS'e  77.2 ve Alman Hypo bankasına 28. 7 milyar dolarlık kamu parası kullandırdı.

Fed tarafından finans kuruluşlarına yapılan 1.2 trilyon dolarlık kredi desteği, ABD'nin bütçe açığının 3 katı büyüklüğünde olduğu ortaya çıktı.

Pennsylvania Üniversitesi profesörlerinden Herring, bazı bankaların Fed programını ayakta kalmak için kullanırken, bazı bankalar da bu desteği karlarını maksimize etmek için ucuz banka olarak kullandığını söyledi.