Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, Avrupa'da borç krizinin yayılacağı ve küresel büyümeyi yavaşlatacağı endişelerinin, Fed'in ekonomiyi desteklemek için yeni teşvik paketi açıklayacağı beklentisini gölgelemesi sonrası değer kaybetti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzxe 1.4 düşerek, Singapur saati ile 14:50'de 957.03 puana indi. Endeks geçen hafta da yüzde 2 düşmüştü. Taiex Endeksi, Tayvan'ın atacağı adımların küresel yavaşlama endişelerini azaltmayacağı spekülasyonuna bağlı olarak son 13 ayın en düşük seviyesine indi. Kore'de Kospi Endeksi yüzde 2 düştü. Şanghay Bileşik Endeksi, hükümetin para politikasını daha da sıkılaştıracağı beklentisi sonucu yüzde 1 düştü.

Manila'da Rizal Commercial Banking Corp.'tan fon yöneticisi Mike Raz, "Daha fazla korku ve belirsizlik var" dedi ve "Küresel ölçekte toparlanma, ABD zayıf kalırsa ve Avrupa borç lrizi kontrol altına alınmazsa mümkün olmayacak" yorumunda bulundu.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Ağustos ayında yüzde 16 düştü ve Ekim ayından bu yana en kötü ayını geçirmeye hazırlanıyor. Endeks ayrıca, 20 Temmuz 2010'dan bu yana en düşük kapanışını yapmaya yöneldi. Endeks bu yıl yüzde 17 kaybetti ve değerlemeler kar tahminlerinin 9.6 katına düştü. Bu, Ocak 2009'dan bu yana en düşük değerleme seviyesini işaret ediyor. Gelişmiş piyasaların hisselerini içeren MSCI Dünya Endeksi ise bu yıl yüzde 12 kaybetti ve değerleme kar tahminlerinin 10.9 katı seviyesinde gerçekleti.