Advertisement

Merkezi İspanya'nın başkenti Madrid'de olan Dünya Turizm Örgütünün (OMT) Rekabet ve Piyasa Politikası Sorumlusu John Kester, ''Arap Baharı'ndan dolayı kuzey Afrika'daki turist, Akdeniz'in Avrupa kıyılarına ve Türkiye'ye kaydı'' açıklamasında bulundu.

İspanya'nın ''La Vanguardia'' gazetesinde yayımlanan değerlendirmesinde Kester, Arap ülkelerinde çıkan halk isyanlarının yarattığı istikrarsızlığın, kuzey Afrika ülkelerindeki turizmi çok olumsuz yönde etkilediğini kaydetti. ''Deniz ve güneş turizmi akımı, kuzey Afrika'dan Akdeniz'in Avrupa kıyılarına ve Türkiye'ye geçti. Mısır, Tunus veya Fas'ın geleneksek turistleri, Avrupa kıyılarına ve Türkiye'ye yöneldi'' diyen Kester, Fransa, İspanya, İtalya ve Türkiye'nin Akdeniz havzasında en fazla turist çeken ülkeler olduğuna dikkati çekti.

OMT'den verilen rakamlara göre, Arap Baharı'nın yaşandığı ülkeler arasında bir önceki yıla oranla 2011 yılında turizmdeki en büyük düşüş yüzde 40 ile Mısır'da görüldü. Onu, yakın bir oranla Tunus izlerken, Fas'ta da yüzde 11'lik düşüş olduğu bildirildi. 2011 yılında, bir önceki yıla oranla turist sayısında Yunanistan'da yüzde 13, Türkiye ve Hırvatistan'da yüzde 12, İspanya'da ise yüzde 8 artış olduğu ifade edildi.

Bu arada Madrid'de bulunan Türkiye'nin Turizm Ofisi'nden ''La Vanguardia'' gazetesine yapılan açıklamada, ''Hedefimiz yılda 30 milyon turisti geçmek veya buna yaklaşmak. Türkiye'de turizmin gelişmesi, İspanya'daki gibi sadece kuzey Afrika'daki olayların etkisinden kaynaklanmıyor. Son yıllarda devam eden istikrarlı bir büyüme var. Türkiye'ye gelen İngiliz ve Alman turistlerin sayısındaki artışın yanı sıra Rus turist sayısında da büyük bir artış var'' denildi.