Advertisement

ABD Başkanı Barack Obama, Libya lideri Muammer Kaddafi devrinin sona erdiğinin açık olduğunu belirterek, "Ama Kaddafi, gücü açıkça Libya halkına bırakarak daha fazla kan dökülmesini azaltma ve mücadeleyi sürdüren askerlerine Libya halkının yararı için silahlarını bırakma çağrısı yapma fırsatına hala sahip" dedi.

Obama, Massachusetts'te Libya'daki gelişmeler üzerine açıklama yaptı.

Libya'daki durumun hala çok 'akışkan' olduğunu belirten Obama, bazı belirsizliklerin sürdüğünü ve hala tehdit oluşturan rejim unsurlarının bulunduğunu söyledi. "Ancak, Kaddafi rejiminin sona yaklaştığının ve Libya'nın geleceğinin Libya halkının elinde olduğunun açık olduğunu" ifade eden Obama, şu an Libya sokaklarındaki kutlamaların insanların itibarının herhangi bir diktatörden çok daha güçlü olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Obama, Libya'da daha sona gelinmediğine vurgu yaparak, bir yanda rejim çökerken, diğer yanda bazı alanlarda şiddetli çarpışmaların hala sürdüğünü söyledi.

Kaddafi yönetiminin sona erdiğinin açık olduğunu söyleyen ABD Başkanı Obama, "Ama Kaddafi, gücü açıkça Libya halkına bırakarak daha fazla kan dökülmesini azaltma ve mücadeleyi sürdüren askerlerine Libya halkının yararı için silahlarını bırakma çağrısı yapma fırsatına hala sahip" dedi.

Obama, muhaliflere de seslenerek, muhaliflerin de adaletli, kapsayıcı ve barışçıl bir geçiş için önemli adımlar atmaya devam etmesi gerektiğini dile getirdi.-"NATO DÜNYANIN EN KABİLİYETLİ İTTİFAKI OLDUĞUNU KANITLADI"-ABD diplomatlarının Geçici Ulusal Konseyi ile çalışacağını ve konseyi Kaddafi'nin bu yılın başında dondurulan varlıklarıyla destekleyeceklerini kaydetti.

Obama, ayrıca, ABD'nin müttefik ve ortaklarına da seslenerek, Libya'ya müdahalenin "bir" olarak bir araya geldiklerinde uluslararası toplumun neyi başarabileceğini gösterdiğini dile getirdi. Obama, "Libya'daki çabalar henüz sona ermese de, gücünü, hem askeri ateş gücünden hem de demokratik ideallerimizin gücünden alan NATO, dünyadaki en kabiliyetli ittifak olduğunu kanıtladı" dedi.

Koalisyonun Arap üyelerinin de eşit partnerler olarak birlikte hareket edilince nelerin başarılabildiğini gösterdiğini ifade eden Obama, son olarak Libya halkına da seslendi.

Obama, "Sizin cesaretiniz ve karakteriniz, tiranın karşısında kırılamaz. Okyanus bizleri ayırıyor ama bizler özgürlük, adalet ve şeref gibi temel insanlık özleminde birleşiyoruz. Sizin devriminiz bizim devrimimiz. Fedakarlığınız olağanüstü. Artık, arzuladığınız Libya, ulaşabileceğiniz uzaklıkta" dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
23 Ağustos 2011 Salı, 00:18 Misafir sağlam birkaynaktan haberdir bu kaddafi elindeki altınları piyasaya sürerek suriyeye geçiyormuş bilginize araştırın ve değerlendirin derim