Advertisement

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in kıdemli eski başkanı William Harrington, kredi derecelendirme kuruluşlarının kredibilitesini derinden sarsabilecek açıklamalarda bulundu. Harrington, kuruluşun üst düzey yönetiminin, analistlerin bağımsız değerlendirmeleriyle çatıştığını açıkladı.

Geçtiğimiz yıl istifa edene kadar Moody’s’te 11 yıl çalışan Harrington, kredi kuruluşlarında çıkar çatışması sorunu olduğunu iddia etti. Harrington, kuruluşların kazançlarının, bankalar ve şirketlerden gelmesinden ötürü, kredi kuruluşlarının bu tip sorunların olduğunu söyledi.

ABD Sermaye Piyasaları Kurumu’na başvuran Harrington, çıkar anlaşmalarının, en alt analist statüsünden, üst düzeye kadar her kademede görülebildiğinin altını çizdi.

Küresel finansal krizde büyük eleştiri toplamış olan derecelendirme kuruluşları, ABD’nin kredi notunun AAA’dan AA+’ya indirilmesinin ardından, iyice topun hedefine oturdu.

Derecelendirme kuruluşlarının kredibilitesi bir süredir sorgulansa da; ilk kez üst düzey bir yöneticiden böyle bir itirafın gelmesi, kuruluşların kredibilitesini sarsabilir.

SEC, derecelendirme kuruluşlarında reform yapılmasını öngören kuralları değerlendiriyor. 

BU HABERE YORUM YAZ
 
23 Ağustos 2011 Salı, 17:07 Misafir zaten büyük yalandı.. yatsıya kadar yandı..