Advertisement

Asya paraları, Hindistan rupisi ve Tayland bahtının öncülüğünde değer kaybetti. Asya paralarındaki düşüşte, bölgedeki ekonomik yavaçlama sinyalleri ve Fed'in teşvik programı açıklayacağına yönelik spekülasyonların azalması etkili oldu.

Tayvan'da sanayi üretim verileri beklentilerin altında gelirken, Güney Kore'de de sanayi üretimi bu ay Mart'tan bu yana en düşük seviyesine geriledi. ABD ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde tahminlerin altında genişlemeye işaret ederek, yüzde 1.1 büyüdü. Fed Başkanı Ben Bernanke'nin bugün Jackson Hole'da yapacağı konuşmanın öncesinde Dolar Endeksi yükseldi.

Fed'in sınırlı olanakları göz önünde bulundurulduğunda, piyasaların daha çok olumsuz haberleri fiyatladığını belirten TA Investment Management Bhd.'nin fon yöneticilerinden Lam Chee Mun, risk iştahının yavaşlama endişeleriyle düştüğünü ifade etti.

Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi 2. kez haftalık düşüşüne yöneldi. Geçtiğimiz haftayı 119.20 puandan kapayan endeks, bugün Singapur saatiyle sabah 11:13 itibariyle 119.05 puandaydı.

Tayland bahtı bu hafta ABD doları karşısında yüzde 0.5 kayıpla 29.98 seviyesine geriledi. Hindistan rupisi de yüzde 0.7 düşüşle 46.0565'ten işlem gördü.