Advertisement

Fed Başkanı Ben Bernanke'nin bugün gerçekleşecek olan Jackson Hole toplantısında ekonominin yavaşladığına dair sinyal vereceği beklentisiyle bakır fiyatları dört haftada ilk kez geriledi.

3 ay vadeli bakır, Londra Metal Borsası'nda yüzde 0.8 geriledi ve ton başına 8,953.75 dolar oldu. Kontrat dün iki hafta sonra ilk kez 9,000 doları aşmıştı.

Kasım teslim bakır kontratı Shanghai Vadeli İşlemler'de yüzde 0.2 yükseldi ve 66,930 yuan (10,472 dolar) oldu.

Haitong Futures'ta analist olan Wang Fei, "Dün bakırın 9,000 doları aşmasıyla bazı yatırımcılar kâr etmek istedi" dedi. Fei, Fed Başkanı Bernanke'nin akşam yapacağı konuşmanın da piyasaları hareketlendireceğini belirtti.

Başkan Bernanke, geçen sene ABD'de merkez bankaları başkanlarının katılımıyla gerçekleşen Jackson Hole toplantısında yaptığı konuşmada ikinci parasal genişleme olacağını işaret etmişti.

Bloomberg anketine göre, ABD'de bugün açıklanacak olan bir verinin, yılın ikinci çeyreğinde gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) yüzde 1.1 arttığını göstermesi bekleniyor.

Öte yandan dün açıklanan diğer bir veride, ülkede işsizlik başvurularının 20 Ağustos'ta sona eren haftada 417,000'e yükseldiği görüldü.