Advertisement

Aegis Capital'in şef yatırım stratejisti Stanley Crouch'a göre doların birçok para birimi karşısında değer kazanması, rekor yüksek seviyelerdeki altının %30'a yakın kaybına neden olabilir.

2 milyar doları yöneten Crouch bir röportajda, "Amerikan para birimi dolar, tek ayakta kalan yatırım aracı olabilir" dedi. Crouch, "ABD, Japonya ve Avrupa'dan daha iyi durumda. İngiliz ekonomisinde de riskler var. Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin ekonomielri yavaşlyor. Dolayısıyla bir veya iki yıl içinde dolar değer kazanacak ve bu da altını negatif yönde etkileyecektir" diye konuştu.

Crouch'a göre, altında yüzde 30'a yakın bir düşüş oldukça muhtemel. "Dolar önümüzdeki yıllarda rezerv para birimi olarak daha da güç kazanırsa, altın daha da fazla aşağı çekilebilir" dedi.

ABD Borsalarındaki yükseliş ve dolardaki değer kaybıyla altın 1,917.90 dolarlık rekor seviyesinden yüzde 11 geriledi. Ancak yine de metal bu yıl yüzde 24 yukarıda seyrediyor.

Dün Aralık teslim kontrat Comex'te 1,763.20 dolar olmuştu. Fiyatlar önceki iki seansta yüzde 7.1 değer yitirdi. Bu, 2008'den beri en büyük 2 günlük düşüş.

BU HABERE YORUM YAZ
 
27 Ağustos 2011 Cumartesi, 00:24 Misafir elindeki 2 milyar usd yi altına çvirebilmek için kafa karıştırıyor. 2008 de altın alsaydı bu gün 6 milyar usd olurdu . buna hayıflanıyorlar belli ki. yakında usd kağıttan bile değersiz olacak. abd durmadan para bastı bu paranın karşılığı yok elinde dolar tutanlar zarar etti 10 yıldır. 14 yıl önce 250 bin usd ye alınan altın bu gün 1.8 milyon usd yapıyor. insanlar altını yeni hatırladı düşüş sadece elinde bol kontrat olan hedge fonlar yatırımcıların paralarını kendi ceplerine indirmiştir
26 Ağustos 2011 Cuma, 16:43 Misafir arkadaş rüya görmüyor doğruları söylüyor.alın gramı psikolojik sınır 110.tl ye tırmanmışken 130 tl ye de yaklaşabilri ki bu yakın bir gelecek.
26 Ağustos 2011 Cuma, 14:58 Misafir yanlış bir değerlendirme... fed in genişleme politikaları nedeniyle bilançosu ultra şişik hale gelmişken ve üstüne üslük bu ultra durum son bir yıldır abd ekonomisini düze çıkaramamışken usd rezerv para olmaya devam etse bile yatırımcılar altından vazgeçmeyecektir. bence birileri aegis e likidite tuzağından bahsetmeli... ab deki borç krizi sorununu da düşünelim, bence altın %30 düşmez ama gramı 130 tl yi rahatlıkla görür.