Advertisement

Bloomberg anketine katılan analistlerin tahminine göre, gelecek hafta petrol fiaytları Libya'da yaşanan olaylar nedeniyle gerileyebilir.

Libya'da muhaliflerin kontrolü ele geçirmesi ve petrol ihracatındaki toparlanma için harekete geçmeleriyle emtia fiyatları gelecek hafta düşebilir.

Bloomberg anketine katılan 34 analistten 17'si veya yüzde 50'si fiyatların 2 Eylül'e kadar geçen sürede düşeceği tahmininde bulundu. 9 analist fiyatların yükseleceğini belirtirken 8 kişi ise ufak değişiklik olacağını öngördü.

Libya Geçici Ulusal Konseyi tarafından 23 Ağustos'ta yapılan açıklamada üretimin birkaç hafta içinde başlayacağı belirtildi. Toplam üretim seviyesi olan günlük 1.5 milyon varile ulaşılmasının ise bir yılı alabileceği kaydedildi.  Uluslararası Enerji Ajansı'na göre Afrika'nın en büyük petrol rezervlerine sahip ülkede Temmuz'da günlük üretim 60,000 varile geriledi.

Citigroup Global Markets emtia araştırma müdürü Edward Morse'a göre, ülkede Eylül'de günlük üretim 200,000 varile, yıl sonunda ise 500,000 varile yükselebilir. 2012 sonunda ise tam kapasite olan 1,6 milyona ulaşabilir.

BU HABERE YORUM YAZ
 
27 Ağustos 2011 Cumartesi, 02:39 Misafir bunun türkiye için geçerli olduğunu sanmıyorum zam gelmesin de