Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları, yatırımcıların Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin bugün yapacağı konuşmada ekonomiyi desteklemek için adım atılıp atılmayacağı yönünde işaretlerini beklemeleri ile birlikte kayıplarını geri aldı.

ABD'nin en büyük bankası Bank of America Corp., Warren Buffett’ın şirketi Berkshire Hathaway Inc.'nin ankaya 5 milyar dolar yatırım yapma konusunda anlaşmaya varmasının ardından yüzde 1.9 değer kazandı. Haziran ayında halka açılan online muzik şirketi Pandora Media Inc. ikinci çeyrek kar ve satışlarının analistlerin tahminlerini aşması ile birlikte bugün aktif bir seyir izleyebilir.

Eylül vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.3 yükselişle, Londra saati ile 10:46'da 1,160.7 puana çıktı. Endeks güniçinde yüzde 0.8 yükseldi ve yüzde 0.3 düştü. ABD hisselerinin gösterge endeksi dün, Alman endeks vadeli kontratına gelen satışların küresel hisse senedi satışlarını tetiklemesi sonucu yüzde 1.6 düşerek 1,159.27 puana inmişti. Dow Jones endeks kontratı ise yüzde 0.2 yükselerek 11,151 puana ulaştı.

Hong Kong'da UBS Wealth Management'tan şef yatırım stratejisti Pu Yonghao, "Hisse senedi piyasaları yalnızca Jackson Hole konuşmasına bakmıyor, aynı zamanda reel ekonomiyi de izliyor" dedi ve "Son veriler, resesyon değilse bile daha yavaş bir büyümeyi işaret ediyor. Bernanke, ekonomi kötüleşirse, ilave teşvikler kullanmaya hazır olduğunun işaretini verecek" yorumunda bulundu.

Yatırımcılar, Bernanke'nin bugün New York saati ile 10:00'da Jackson Hole'da yapacağı konuşmayı ve bu konuşmada ilave teşvikler konusunda işaret verip vermeyeceğini bekliyor. Bugün ABD'de açıklanacak olan ikinci çeyrek GSYİH büyüme rakamının yüzde 1.1 çıkması bekleniyor. Önceki açıklamada ikinci çeyrek büyümesi yüzde 1.3 çıkmıştı.