Advertisement

Japon bankası Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd.'in teknik analizine göre, euro önümüzdeki ay, yen karşısında 112 seviyesini kaydederek, 3 haftanın en yükseğine yaklaşabilir.

Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ'nin analistlerinden Teppei Ino, 5 günlük hareketli ortalaması, 21 günlük ortalamasının üzerine çıkan euronun 2 aydan bu yana ilk kez "altın geçiş" oluşturduğuna dikkkat çekti. "Altın geçiş," kısa vadeli bir trendin, uzun vadeli bir trendi aştığı zamanlarda oluşuyor.

Euro, yen karşısında 11 Ağustos'ta kaydetmiş olduğu ve 17 Mart'tan bu yana en düşük seviyesi olan 108.03 yen seviyesine gerilemeden önce, 11 Nisan'da, Mayıs 2010'dan bu yana en yükseği olan 123.33'ten işlem görmüştü. Euro dün yen karşısında 111.65 seviyesinden 8 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyesini kaydetti.

Euronun yen karşısında dip noktasını görmüş olduğunu belirten Ino, euro/yen paritesinin Eylül'ün başlarında 112 yen seviyesine ulaşabileceğini öngördü.

Diğer yandan günlük ve haftalık ichimoku tabloları, euro için hâlâ daha 3 önemli "satış" sinyali noktalarına işaret ediyor. Euro şu anda satış ve alım işlemlerinin yoğunlaştığı bulutlu bölgenin alt çizgisinde seyrederken, euronun kısa vadeli değişim çizgisi uzun vadeli taban seviyesinin altında ve gecikme seviyesi de paritenin mevcut düzeyinin altında bulunuyor.

Ino, euronun 111.10 yendeki taban seviyesinin üzerinde kapanmaya devam etmesi hâlinde, bunun euronun dibi gördüğü anlamına geleceğini; böylece paritenin 112 seviyelerindeki ve ichimoku tablolarındaki bulut bölgesinin alt seviyelerine ulaşabileceğini belirtti.