Advertisement

İspanya'da Sosyalist Parti hükümeti ve anamuhalefet Halkın Partisi (PP) bütçe açığına anayasal sınırlama getirilmesi konusunda anlaştı.

İki parti arasında varılan anlaşmaya göre, 2020 yılından itibaren bütçe açığının Gayri Safi Yurtiçi Hasılaya (GSYH) oranı yüzde 0,40 ile sınırlanacak. Bu anayasal sınırlamayla ilgili yasa 30 Haziran 2012 tarihinden önce kabul edilecek.

Merkezi hükümetin bütçe açığı yüzde 0,26'yı ve özerk bölgelerin bütçe açığı ise yüzde 0,14'ü geçemeyecek. Yerel hükümetler denk bütçe uygulayacak. Yasayla ayrıca, Avro Bölgesi İstikrar ve Büyüme Paktı'na uygun olarak ülkenin borç seviyesinin azaltılması amacıyla bir kriter oluşturulacak.

Almanya ve Fransa, Avro Bölgesi'nde borç kriziyle uğraşan ülkelere yatırımcıların güvenini sağlamak için bütçe açıklarına anayasal sınırlama getirme çağrısında bulunmuştu.

İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, görev süresi dolmadan önce bütçe açığına anayasal sınırlama getirilmesini istiyordu. İspanya'da genel seçimler Kasım ayında yapılacak.

İspanya hükümeti, 2009 yılında GSYH'ye oranı yüzde 11,2 olan bütçe açığını, geçen yıl yüzde 9,24'e çekmişti.

Bu yıl bütçe açığını yüzde 6'ya indirmeyi hedefleyen İspanya, bütçe açığını Maastricht kriterlerine uygun olarak 2013 yılında yüzde 3 seviyesine ve 2014 yılında ise bu seviyenin altına yüzde 2,1'e çekmeyi planlıyor.